Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A legrosszabb gabonabetakarítással számolnak az Egyesült Államokban 1938 óta a súlyos aszály miatt. A Fekete-tenger környékén is hasonlóan rossz a helyzet, eközben pedig az etanolgyártás során felhasznált növekvő kukoricamennyiség és egyre magasabb globális húsfogyasztás is felelős a magas élelmiszerárakért.
Az Egyesült Államokban tapasztalható aszály a legfőbb oka annak, hogy az élelmiszerárak az elmúlt két hónapban megugrottak - írja a Pioneer Alapkezelő legfrissebb elemzésében. Bár jól indult az év, hamar és nagy területen sikerült elültetni a kukoricát Észak-Amerikában, de a nagy szárazság felülírt mindent, 1938 óta a legrosszabb gabonabetakarításra lehet számítani. A Fekete-tenger környékén is hasonló a helyzet az aszály miatt.
Az aszály mellett az élelmiszerárak emelkedéséért a bioetanol gyártás tengerentúli felfutása is felelős (a Magyar Bioetanol Szövetség szerint az itthoni bioetanol gyártás nem felelős a magas élelmiszerárakért - a szerk.). Az Egyesült Államokban a kukoricatermés 40 százalékát már bioetanol előállítására fordítják. Ez a marhatenyésztésre is komoly hatással van, a gazdáknak más gabonatípusok után kell nézniük a kukorica helyett. Emellett a fejlődő piacokon is egyre többen fogyasztanak húst - a növekvő globális népességről már nem is beszélve -, így egyre több takarmány szükséges a növekvő állatállomány felnevelésére. A fentiek ahhoz vezettek, hogy az utóbbi hét évben egyre csökkent az elraktározott gabona mennyisége, és ezért is tudnak hatalmasat lökni az élelmiszerárakon a viszonylag külső hatások is.
Mindezek azt is eredményezték, hogy a termelők bevételei jelentősen emelkedtek, és ez arra ösztönözte őket, hogy több földet vessenek be gabonával. Ez azonban azt is jelenti, hogy több trágyát is használnak a gazdák, így az ő költségeik is nőnek.
A folyamat végén mind az importáló, mind a termelő országoknak magasabb árakat kell majd fizetniük. A fejlett országok ezt még valahogy ki is bírják gazdálkodni, de a fejlődő országokban ez szociális problémákhoz vezethet, mint ahogy az 2007-ben már előfordult.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A sürgősségi osztály korszerű, légtechnikával felszerelt műtőjét most raktárként használják.