szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kávé – a méz, olívaolaj és tej mellett – az egyik olyan termék, melyet a leginkább hamisítanak a világon. A klímaváltozás és különböző betegségek következtében nyomás helyeződik a kávétermesztésre, ez pedig arra ösztönözhet egyeseket, hogy trükközzenek az őrölt kávéval.

A klímaváltozással, illetve különböző betegségek elterjedésével egyre nagyobb nyomás helyeződik a világ kávétermelésére, a magasabb árak pedig nagy csábítást jelentenek arra, hogy olcsóbb töltelékanyagokat adjanak az őrölt kávéhoz, és így keressenek több pénzt a cégek – írja a Quartz. A világ kávétermelésének 70 százaléka 2080-ra eltűnhet, ezért is lehet egyre fontosabb az, hogy tudni lehessen, mi is van a kávénkban, hiszen ahogy egyre értékesebbé válik a kávé, úgy nőhet a csábítás, hogy jobban "hígítsák".

Fülöp Máté

Az őrölt kávét általában ízleléssel, szaglással tesztelik, illetve mikroszkóppal is meg szokták vizsgálni, ez nyilván az egyszerű fogyasztó számára nem mindig elérhető. Brazil kutatók ugyanakkor most egy ennél lényegesen egyszerűbb módszert dolgoztak ki annak megállapítására, hogy jó minőségű-e a kávé. A teszt során el lehet különíteni a különböző anyagokat kémiai összetételük alapján, ezeket a különböző kémiai profilokat összehasonlítva pedig azonosítani is lehet az összetevőket.

A teszttel 95 százalékos pontossággal meg lehet állapítani, hogy az őrölt kávéban van-e bármilyen egyéb töltelékanyag, mint például kukorica, szójabab vagy búza – mondta Suzana Lucy Nixdorf, a kutatás vezetője, aki az eredményeket az American Chemical Society e heti találkozóján mutatja be. Ennek tükrében pedig hamarosan elképzelhető, hogy az egyszerűsödő kávévizsgálatok hatására kevesebb töltőanyag juthat be az őrölt kávéba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!