Több tízmilliárdos tiltott állami támogatás az MKB-nek?

Tiltott állami támogatásnak minősítheti az EU, hogy a jegybank az általa tulajdonolt MKB rossz eszközeiből mintegy 220 milliárd forint névértékűt magasabb áron készül átadni a szanáló vagyonkezelőnek, mint amennyit piaci szereplők adtak volna érte.

  • Csabai Károly Csabai Károly
Több tízmilliárdos tiltott állami támogatás az MKB-nek?

Tíz magyarországi bank összesen mintegy 200 milliárd forintnyi, 10 év múlva visszafizetendő hitelt készül nyújtani a szanálási alapnak, hogy abból az finanszírozza az MKB több mint 200 rossz hitelének (melyek mögött még ennél is több ingatlan van) megvásárlását – értesült a HVG. „A K&H jelenleg vizsgálja ennek lehetőségét” – ismerte el lapunk érdeklődésére szűkszavúan a belga tulajdonban lévő pénzintézet sajtóosztálya. A többi hírbe hozott bank közül a HVG-t válaszra méltató OTP, Erste, UniCredit, Gránit Bank, és Takarékbank nem nyilatkozott, míg a Budapest Bank és az MKB kategorikusan cáfolt. A hitelnyújtás a bankok részéről nem kockázatos, hiszen a szanálási törvény értelmében az állam készfizető kezességet vállal a hitel visszafizetésére.

 Az még nem rendkívüli, hogy a bankok hitelt nyújtanak a szanálási alapnak. Hiszen utóbbit az Országgyűlés azért hozta létre – az EU előírása alapján – 2014 júliusában, hogy az a bankok és befektetési vállalkozások befizetéseiből, ha pedig az nem elegendő, bankhitelből megvásárolja a bajba jutott hitelintézetek, brókercégek eszközeit. A cél, hogy azok így megmeneküljenek a felszámolástól. Az azonban már felveti a tiltott állami támogatás gyanúját – vélik uniós szakértők –, hogy a kölcsönből a szanálási alap által létrehozott vagy megbízott szanálási vagyonkezelő a piaci ár felett készül eszközöket megvenni egy piaci szereplőtől, az MKB-től, mely ráadásul állami tulajdonban van. Ez versenytorzító lehet, ami miatt az EU versenyjogi bizottsága vizsgálatot indíthat és bírsággal sújthatja az MKB-t. Intő a Malév példája, ahol az Orbán-kormány az állami támogatás tilalma miatt nem tudott további pénzt beletolni a becsődölt légitársaságba. Jelenleg az EU versenyjogi hatósága hasonló ügyet vizsgál Olaszországban, az ottani kormány is egy államilag szponzorált rossz bankot akar felállítani a bankok portfóliójának megtisztítására.

Végel Dániel

A rossz hitelportfólió névértéke 700 millió euró (azaz mintegy 220 milliárd forint), ami mögött fedezetként megjelölt ingatlanok piaci értéke azonban az MNB által felkért PriceWaterhouseCoopers becslése szerint csak mintegy 400 millió euró volt – értesült a HVG. A 700 milliós névérték és a 400 milliós piaci értékű ingatlanfedezet közötti 300 milliós különbséget az MKB leírta veszteségként a megképzett céltartaléka terhére, így akkor nem szenvedett volna el további tőkevesztést, ha sikerült volna 400 milliót kapnia a rossz hitelportfólióért.

E csomagot az MKB előbb piaci szereplőknek – magántulajdonú bankoknak és befektetési alapoknak (lásd Komoly érdeklődők című írásunkat) – próbálta értékesíteni, a kockázatokat figyelembe véve legalább 350 millió euróért (azaz mintegy 110 milliárd forintért), de azok egyike sem adott volna 150–200 millió eurónál (47–63 milliárd forintnál) többet a Danube fantázianevű csomagért. Márpedig ez, a piaci szereplők által ajánlott összeg tekinthető a hitelportfólió valós piaci árának. Bármelyik ajánlat elfogadása esetén tehát az MKB-nek 200–250 millió eurós (azaz 63–79 milliárd forintos) további tőkevesztést kellett volna elkönyvelnie.

Az értékesítés kudarcát a jegybanki alelnökből júliusban MKB-vezérigazgatóvá vált Balog Ádám elismerte a Figyelőnek, mondván: „a független tanácsadó bevonásával végzett, nagyobb volumenű ügylet egyelőre nem járt sikerrel”. Ennek okaként azt nevezte meg, hogy elhúzódott az alkufolyamat, hiába sürgették a potenciális vevőket, az MKB-nek viszont döntenie kellett, így végül nem kaptak megfelelő érvényes ajánlatot. Az MKB-t azért szorítja az idő, mert a kormány döntése alapján legkésőbb december 17-éig be kell fejezni a szanálását.

Erre hivatkozva adja át most az MKB rossz eszközeit a szanálási hatóságként eljáró jegybank a szanálási alap által létrehozandó szanálási vagyonkezelőnek vagy egy már meglévő követeléskezelő cégnek, például az MKB Pénzügyi Zrt.-nek. „Ez ugyanúgy uniós elvárás, mint az, hogy mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a portfólióból minél több eszközt adjunk el piaci úton” – takarózott Balog Brüsszellel.

Kérdés azonban, mit szól a piaci ár feletti értékesítéshez az EU versenyjogi bizottsága. Hiszen az brüsszeli források szerint e megoldást úgy is értékelheti, hogy a piaci ár feletti részre az állam támogatást nyújt az MKB-nek – vagyis elleplezi a bank valós veszteségének mértékét, s azt az adófizetők pénzéből akarja állni –, ami az uniós szabályok szerint tilos. Ha a szanálási vagyonkezelő 400 millió eurós könyv szerinti értéken veszi meg a rossz hitelportfóliót, akkor ez az állami támogatás – a 150-200 millió eurós piaci ajánlatok alapján – 63–79 milliárd forint lehet.

Az Európai Bizottság versenyügyi főigazgatósága az MKB szanálása ügyében kapcsolatban áll a magyar hatóságokkal – fogalmazott óvatosan, de a lényeget, az unió vizsgálódását megerősítve a HVG-nek Ricardo Cardoso, a testület szóvivője. E kapcsolatfelvételre már egy nappal az után sor került, hogy tavaly december közepén a jegybank megvásárolta az MKB-t a német BayernLB-től. Az EB versenyügyi főigazgatóságának állami támogatásokért felelős főigazgató-helyettese, Gert Jan Koopman levélben fejezte ki aggodalmait a Nemzetgazdasági Minisztérium azóta távozott államtitkárának, Orbán Gábornak azzal kapcsolatban, hogy nem sérti-e az MNB banktulajdonossá válása a tiltott állami támogatásra vonatkozó uniós előírást.

Komoly érdeklődők

Az MKB Bank 700 millió eurós (azaz mintegy 220 milliárd forintos) rosszhitel-csomagjáért 200 milliónál magasabb árat nem kínáló befektetők szakértelme aligha kérdőjelezhető meg. Az MNB az MKB-csomag értékesítésével a KPMG-t bízta meg, mely a rossz hitelportfóliót egy Londonban szervezett road-show keretében népszerűsítette. „A témában nem tudunk nyilatkozni” – közölte lapunkkal a Big Fourba tartozó auditorcég kommunikációs vezetője, Scheibelhoffer Miklós. Az első körben az MNB a legmagasabb úgynevezett indikatív árakat megjelölt érdeklődőket kérte fel, hogy tegyenek – immár végleges – ajánlatot. Ám végül egyikük sem pályázott.

A legnevesebb vevőjelölt az amerikai Goldman Sachs bankház volt, amely a HVG forrásai szerint az MKB-hitelek mögé fedezetként állított ingatlanokra értékbecslést készíttetett. Komoly érdeklődő volt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankból (EBRD), az egyik legnagyobb budapesti ingatlanfejlesztőből, az Indotek cégcsoportból, valamint az 1987-es alapítása óta 74 országban, 5300 tranzakcióban 85 milliárd dollárt invesztáló, közel 10 milliárd dolláros vagyont kezelő CarVal amerikai befektetési alapból álló trió. Ám a minimális árelvárás láttán végül nem látták értelmét, hogy pályázzanak – közölte az ügyet közelről ismerő forrásunk.

Úgy tudni,szeretett volna pályázni az OTP Bank is, a szintén amerikai Lone Star magántőke-társasággal közösen, melynek 1995 óta gründolt 15 befektetési alapja összességében közel 60 milliárd dollárt vonzott. Lapunk érdeklődésére a legnagyobb magyar bank sajtóosztálya csupán annyit mondott, hogy nem nyújtottak be ajánlatot az MKB rossz portfólióelemeire. De a HVG úgy tudja, az OTP 18 milliárd forintért már vett jobb hiteleket, amelyek mögött értékes ingatlanfedezet áll. Ez persze elvileg nem jelenti azt, hogy az OTP ne is érdeklődött volna a pakett iránt. Mindenesetre az OTP alapkezelője korábban már megvette az MKB több milliárd forint értékű Citypoint9 nevű raktárbázisát, s állítólag szemezett az MKB balatonfüredi – három szállodaépületet, két tenisz- és egy minigolfpályát, valamint egy 78 kishajót befogadni képes kikötőt is tartalmazó – ingatlanegyüttesével is, az arra sebtében kiírt pályázatot azonban az MKB üzemeltetési kft-je „nem az elvárásnak megfelelő ajánlatok miatt” érvénytelennek nyilvánította.

A negyedik vevőjelölt a Demján Sándor milliárdos hazai nagyvállalkozó és az állam közel 50-50 százalékos tulajdonában lévő Gránit Bank és az egyik legnagyobb globális, több tízmilliárd dolláros vagyont kezelő The Baupost Group árfolyam-kockázati alap (angolul: hedge fund) duója volt.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek