Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Nyolc év alatt 5800 milliárd dollár pluszt jelentene a globális gazdaságnak, ha a nők esélyei javulnának a munkaerőpiacon.
Erre figyelmezteti az ENSZ Munkaügyi Szervezete (ILO) a hamarosan kezdődő G20 csúcsértekezletet, mely korábban vállalta, hogy 25 százalékkal javítja a szebbik nem esélyeit a munkaerőpiacon 2025-ig. A szervezet friss jelentése szerint még mindig óriási a különbség a két nem esélyei között a munkaerőpiacon. A nők sokkal kisebb számban jutnak munkához, mint a férfiak (49, illetve 76 százalék) pedig közülük is nagyon sokan szeretnének érvényesülni a munkaerőpiacon. Ahol persze nemcsak az állás megszerzése nehezebb, hanem az egyenlő munkabér kiharcolása is.
Tavaly Davosban a világgazdasági fórumon azt jósolták: ha minden így megy tovább, akkor 170 év múlva éri el a szebbik nem a bérek egyenlőségét. Minél fejlettebb egy ország gazdasága, annál jobbak a nők esélyei: a skandináv államok a listavezetők, de ott van például Ruanda is Fekete-Afrika kellős közepéből. Az ILO tudja: a prédikáció nem segít. Ezért Steve Tobin, a jelentés készítője arra hívja fel a figyelmet, hogy ha több nő kap munkát, és a bérolló is kicsit zárul, akkor az állami bevételek is jelentősen nőnének. Globális méretekben 1600 milliárd dollárt inkasszálnának az államok jövedelemadó címen. A többi pénz – összesen 5800 milliárd dollár – úgy jön ki, hogy a több női jövedelem multiplikátor hatást gyakorol. Vagyis növeli a fogyasztást, mely viszont élénkíti a keresletet. Kis probléma, hogy a nők fokozott munkavállalása, illetve magasabb bére komoly kiadást jelent.
Ezt nem kiadásnak, hanem befektetésnek kell felfogni!
– hangsúlyozza Steve Tobin az ILO jelentés készítője. Aki megdicsérte Macron francia elnököt, aki kiterjeszti az anyasági segélyt minden társadalmi csoport számára. Ezzel Macron két legyet is akar ütni egy csapásra: kiterjeszti a nők jogait, miközben csökkenti hajlandóságukat a munkavállalásra. Franciaországban ugyanis majdnem 10 százalékos a munkanélküliség. Vagyis egyáltalán nem könnyű a kérdésre válaszolni, hogy a nők hogyan játszhatnak nagyobb szerepet a munkaerő piacon, ha a férfiaknak sincs elég munkahely.
A G20 tagországok, vagyis a világgazdaság vezető államai abban a reményben vállalták, hogy javítanak a nők helyzetén a munkaerőpiacon 2025-ig, hogy általános gazdasági fellendülés lesz, mely sok új munkahelyet teremt, és lehetővé teszi a bérek emelését. Új munkahelyek általában vannak, de az általános béremelés még várat magára. Túl nagy ugyanis a globális vagy épp regionális konkurencia. Macron elnök is azzal volt kénytelen szembesülni szülővárosában, hogy egy amerikai cég Lengyelországba akarja áthelyezni a termelését, mert ott a munkabérek messze elmaradnak a franciákétól.
Fel van tehát adva a lecke a G20 csúcsnak, melyet Hamburgban tartanak meg hamarosan. Ez lesz az első összejövetel, melyen Donald Trump képviseli az Egyesült Államokat. Az ő szülővárosában mindenesetre már megszűnt a gender gap: a nők munkaerő-piaci esélyei azonosak a férfiakéval New York-ban. De ez nem Trump érdeme.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.