szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kommunikációs szempontból a Mol-csomag felvásárlása bizonyos szinten siker az „erős Magyarországot” ígérő kormány számára, ugyanakkor a széles rétegeket érintő, egyre erősebb társadalmi ellenállást kiváltó kiadáscsökkentések kapcsán sokan meg fogják kérdőjelezni a megaberuházás szükségességét és időzítését - mondta a hvg.hu-nak Gimes Gergely, a Political Capital gazdaságpolitikai elemzője.

A Szurgut a Mol erős régiós pozíciója, kitermelési lehetőségei és a Nabucco-ban betöltött szerepe miatt fektetett be korábban a magyar vállalatba, azaz elsősorban stratégiai és nem üzleti okok játszottak szerepet a döntésben – magyarázta a hvg.hu-nak Gimes Gergely, a Political Capital gazdaságpolitikai elemzője. Gimes szerint a Mol menedzsmentje ugyanakkor 2009-ben sikeresen védte meg pozícióit az oroszokkal szemben, így gyakorlatilag több mint két éve patthelyzet alakult ki. „Hiába volt a Szurgut a legnagyobb részvényes, jogait nem tudta gyakorolni, kivonulni azonban nem szándékozott. Mivel a Szurgut eddig sem tudta befolyásolni a Mol döntéseit, így a felvásárlásnak elvileg a vállalat stratégiáját érintő azonnal következményei nem lesznek, ugyanakkor a tranzakció következtében a magyar állam vált a Mol legnagyobb részvényesévé – a magánnyugdíjpéntári vagyon kapcsán tovább 2,4 százalék került állami kézbe –, ezért elvileg nagyobb befolyása lehet a cég irányításában” – mondta az elemző.

Gimes Gergely emlékeztetett rá, hogy a kormányváltás után a Fidesz egyértelművé tette, a stratégiai jelentőségű magyar vállalatokban növelni akarja az állam befolyását, aminek első lépéseként a Mol legnagyobb részvénypakettjének visszaszerzését tűzték ki célul. „Az elmúlt évben ennek megfelelően folyamatos, sokáig eredménytelen tárgyalások zajlottak a magyar és az orosz fél között, melyek során – a kiszivárgott hírek szerint – három téma került szóba: a Mol helyzete, a Malév visszaszerzése, valamint a paksi atomerőmű bővítésében való esetleges orosz részvétel. Valószínűsíthető, hogy a három ügyben egymással összefüggő megegyezések születnek, ezért a mostani döntés eredményeként a másik két ügyben a magyar fél tehet majd engedményeket” – véli az elemző.

Fellegi Tamás bejelentése szerint a kormány az IMF-hitel lehívott, de fel nem használt részéből fedezi az 1,88 milliárd euró összértékű felvásárlást. „Ennek ebben a formában valóban nincs hatása a költségvetési hiányra vagy az államadósságra, ugyanakkor ez inkább könyvelési kérdés, az IMF-hitelt is törleszteni kell a Valutaalapnak. Hozzá kell tenni, hogy a lépéssel, még ha hitelből is, de a kormány áron alul jutott egy elvi szinten bármikor értékesíthető vagyontárgyhoz” – mutatott rá Gimes Gergely.

A Political Capital elemzője szerint kommunikációs szempontból a felvásárlás bizonyos szinten siker az „erős Magyarországot” ígérő kormány számára, ugyanakkor a széles rétegeket érintő, egyre erősebb társadalmi ellenállást kiváltó kiadáscsökkentések kapcsán sokan meg fogják kérdőjelezni a megaberuházás szükségességét és időzítését. Ráadásul szerinte külön támadási felületet jelent a Fidesz számára, hogy az önrendelkezés visszaszerzésének irányába tett lépés fedezetét a korábban sokat bírált Valutaalap hitele jelenti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ecoline.hu Gazdaság

A Mol a nap nyertese

A Szurgutnyeftyegaznál lévő pakett „visszaszerzése” miatt felfüggesztett Mol bő 4 százalékkal erősödött kedden, de drágult az OTP és a Magyar Telekom is.

MTI Gazdaság

Fellegi: a vételáron kívül mást nem adtunk a Mol ötödéért

Piaci megállapodás született áprilisban a Szurgutnyeftyegazzal a Mol tulajdonrész megvásárlásáról, aminek a szövegezése mostanra zárult le - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, aki szerint nem csomagban történt a megállapodás, a részvénycsomagért semmi mást nem adtak az oroszoknak, csak a vételárat.

MTI/Hírszerző Gazdaság

Fellegi: 1,88 milliárd euróba került a Mol-pakett

A magyar állam 1,88 milliárd euróért, azaz 500 milliárd forintért szerezte vissza a 21,2 százalékos Mol-tulajdonrészt az orosz Szurgutnyeftyegaz - jelentette be Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. A vásárlást az IMF hiteléből fedezi az állam.

MTI Gazdaság

Vásárlás után: csökkenhet a Mol árfolyama

Az állam által megszerzett Mol-pakett részvényenkénti 22 400 forintos ára után a Mol árfolyama rövid távon csökkenhet - mondta Miró József, az Erste Bank vezető elemzője a bejelentés után.

hvg.hu Gazdaság

Mol-csomag: a részvényesek örülhetnek is, meg nem is Orbánék akciójának

A Szurgut Mol-részvénycsomagjának magyar államhoz kerülése enyhén pozitívan értékelhető a Mol részvényeseinek szempontjából, hiszen a Szurgut mindig is elégedetlen volt a Mol-pakett miatt, hiszen részvényesi jogait nem tudta gyakorolni, a részvénykönyvbe nem jegyezték be, így reális kockázatnak mutatkozott az, hogy a Mol hátrányos megítélése alá essen az orosz piacon - írja rövid elemzésében a Portfolio.hu.

hvg.hu Gazdaság

Szurgut-Mol együttlét: tüske a köröm alatt

A Mol és a Szurgutnyeftyegaz különös együttléte egyik félnek sem volt igazán kívánatos. A Molnak kellemetlen volt, hogy egyik legnagyobb tulajdonosával kibékíthetetlen vitában áll, ráadásul ez a helyzet veszélyeztethette alapanyagellátását. A Szurgut viszont vásárolt valamit igen sok pénzért, amit nem használhatott a szándékai szerint, a helyzet ráadásul megalázó is volt számára.