szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Március 15-én lesz a Fidesz „nagy” rendezvénye, az az erődemonstráció, amivel a párt saját tagságának is demonstrálná, hogy képes százezres nagyságrendben mozgósítani - mondta a hvg.hu-nak Kósa Lajos. Egy budapesti képviselő szerint az operaházi tüntetés után érezhető a tagság részéről az igény, hogy ők is megmutassák magukat az utcán. A kormány mellett szerveződő szimpátiatüntetés mellé információink szerint nem áll oda a Fidesz hivatalosan.

Nem vesz részt a Fidesz a jövő szombati kormánypárti békemeneten. Január 21-én a belvároson vonulnak majd végig azok "a magyar demokraták", akik "saját akaratunkból választottunk magunknak kormányt, amelytől hazánk felvirágoztatását várjuk" - olvasható a Békemenet Magyarországért elnevezésű rendezvény Facebook-oldalán.

A kezdeményezők nevében a felhívást többek között Bayer Zsolt, Bencsik András, Bíró Ica, Pataky Attila és Széles Gábor is aláírta. A Magyar Hírlapnak (a lap tulajdonosa Széles Gábor) Lezsák Sándor, Spaller Endre és Demeter Ervin jelezte, hogy "ha tehetik, ott lesznek". Bíró Ica cikkünk megjelenése után az atv.hu megkeresésére azt mondta, ő sem megy el a felvonulásra. Mint mondta, zenész barátai hívták, hogy a magyarságért rendezett békemenetre menjen el velük, ekkor azonban azt még nem tudta, hogy ez a kormányt támogató rendezvény.

A Fidesz vezetéséből származó információink szerint a párt hivatalosan nem vesz részt a szervezésben semmilyen formában. "Sem hangosítással, sem riadólánccal, sem egyéb módon nem szállunk be a szervezésbe, de természetesen a pártból az vesz rész rajta, aki akar" - mondta egy forrásunk.

A Fideszben ugyanakkor "nő az igény" egy tömegtüntetésre. „Ezek egymást erősítő dolgok. Nyilván senkinek sem esett jól a pártban azt látni, hogy a miniszterelnöknek, a kormánytagoknak és az összes meghívottnak az oldalajtón kellett elhagyniuk az Operaházat. Utána több telefont is kaptam a választóimtól, hogy ’Mi van, mi miért nem megyünk már, miért nem mutatjuk meg mi is magunkat az utcán?’, a tízezer kormányt pfujoló ember látványa egyértelműen felszította az indulatokat” - mondta a hvg.hu-nak egy budapesti fideszes képviselő, aki szerint ugyanakkor, ha ők az utcára mennek, az nyilván az ellenzéki szervezeteket is újabb megmozdulásokra sarkallja majd.

Fel az Astoriára?

Az okfejtés valószínűnek tűnik, de tény, hogy a korábban szívesen demonstráló Fidesz kormányra kerülve egyelőre visszafogottabban él a tömegtüntetések eszközével, ami nyilván nem mindenkinek tetszik a párt tagjai közül. Kormányon nyilván nehezebb, de az azért valószínűleg még a legelfogultabb híveknek is feltűnhetett, hogy január 1-jén a párthoz közeli médiában egy húsz fő részvételével a Kossuth téren megtartott „alkotmányünnep” volt a hír, miközben egy nappal később tízezres nagyságrendben tiltakoztak az alaptörvény ellen az Operánál. Az elmúlt másfél évben nem ez volt az első, hasonló nagyságrendben szimpatizánsokat mozgósítani képes rendezvény a kormány politikája ellen tiltakozók részéről: elég csak az Egymillióan a Sajtószabadságért Facebook-csoport megmozdulásaira gondolni, vagy a szakszervezetek tavalyi demonstrációjára az új Munka törvénykönyve ellen. Már több netes fórumon is érték kritikák amiatt a kormányerőket, hogy "az utca az ellenzék terepévé" vált.

A kormány mellett demonstráló nyugdíjasok az Operaház előtt az Echo TV műsorának felvételén: ennél többet várnak a vezérkartól
MTI / Marjai János

Ehhez képest a Fidesz kénytelen volt lemondani a hagyományos október 23-ai megemlékezésükről az Astoriánál, mert azon a napon Orbán Viktornak Brüsszelben kellett részt vennie az éppen aktuális „sorsdöntő” uniós csúcson - a tagság jobb szélének még azt is el kellett viselnie, hogy a Jobbik azzal vádolja a kormányfőt: ahelyett, hogy sajátjai előtt szerepelne, „parancsra” úgymond „lábhoz megy” Brüsszelbe. A pártvezetés ugyanakkor nem merte bevállalni azt a rizikót, hogy Orbán Viktor hiányában esetleg alig pár ezer ember menjen ki az utcára, inkább teljesen lefújták a rendezvényt, a vezető politikusok pedig alacsony látogatottságú helyi megemlékezéseken vettek részt.

Kapcsolat, tartás

A tagsággal való kapcsolattartás jegyében ugyanakkor az elmúlt hetekben kormánytagok, pártvezetők járták az országot, és tartottak helyi fórumokat; ezek információink szerint többnyire sikeresek voltak. Az ellenzéki megmozdulások miatt azonban a Népszabadság információi szerint a legutóbbi elnökségi ülésen felmerült, hogy a Fidesz is „demonstráljon erőt”, és a közeli hetekben vigye az utcára nagy tömegben saját híveit. A lap szerint felmerült, hogy Orbán Viktor februári évértékelője köré szerveznek tömegtüntetést, de Kósa Lajos például amellett érvelt, hogy ez legyen később, mert télen, a hidegben nehéz sokakat megmozdítani.

Általában március 15-ét meg szoktuk ünnepelni, és valóban sok támogatóra számítunk - mondta a hvg.hu-nak Kósa Lajos, aki ugyanakkor cáfolta a Népszabadság értesülését, hogy már Orbán Viktor februári évértékelőjét is egyfajta „erődemonstrációnak” szánják, és ide is nagy tömegben mozgósítanának - egyben cáfolta azt is, hogy erről ő próbálta lebeszélni az elnökség tagjait, mondván, télen nehéz sok embert az utcára vinni.

„Az évértékelő egy másik műfaj, a legnagyobb létesítménybe sem lehet tíz-tizenkét ezer embernél többet elhelyezni, ezzel nem ez a célunk” -mondta. A párt elnökségi tagja szerint így is „nagyon sok embert”, tudna a Fidesz az utcára vinni, „százezres nagyságrendben”; a most befejeződött országjárásuk is azt bizonyította, hogy minden helyszínen nagy számban jelentek meg a szimpatizánsaik.

Mivel március 15-ére várhatóan az ellenzéki pártok és szervezetek is demonstrációkat szerveznek majd - mint az Operaház elé szervezett demonstráció megmutatta, erre most már akár többen összefogva is hajlandóak -, a nemzeti ünnepen minden eddiginél több ember lehet majd az utcákon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!