szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Új, egységes etikai kódexet írtak és fogadtak el a gyógyszeripar szereplői, ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatót négy nagy szakmai szervezet.

Az eredeti tervek szerint a gyógyszerkasszát idén 83, jövőre újabb 37 milliárd forinttal vágta volna meg a kormány. Ezt tetézték azzal, hogy év elején világossá vált: a tervezett megszorítások nem elegendőek, idén további 10, jövőre pedig plusz 30 milliárddal költhetne kevesebbet ez az ágazat.

A Széll Kálmán 2.0 azonban nem válaszolja meg hogy, mindezt hogyan kívánja megvalósítani a kormány. Ezzel kapcsolatban egyetlen gyógyszerpiaci szereplő sem tud semmit: mindenki azt hangoztatja, nincsen több tartalékuk, s ezeket a megszorításokat nem lehet a betegterhek növekedése nélkül megvalósítani. (A Széll Kálmán 2.0 annyit „árul el”: a megtakarításokhoz szükséges a gyógyszer-támogatási rendszer újbóli felülvizsgálata, a lakossági térítési díjak meghatározott körben történő emelése, és térítési díjminimum bevezetése).

Fontos, de annyira mégsem

„Persze fontos, hogy a gyógyszeripar közös etikai kódexet írt, de mindezek fényében eltörpül”- mondta a hvg.hu-nak az egyik szövetség vezetője. Erről egyébként hétfőn egyezett meg az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége, a Generikus Gyógyszergyártók és Gyógyszerforgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesülete, illetve a Védettség Oltóanyag és Immunbiológiai Termékgyártótók és Forgalmazók Egyesülete.  Bár 1994 óta létezik Etikai Kódex, amely a gyógyszeripartól elvárt társadalmi viselkedést és felelősségvállalást is tartalmazza, most közös szándékot és közös irányt fogalmaztak meg .

A hazai gyógyszeripar történetében így először fordult elő, hogy az érdekképviseletek vezető tisztségviselői az átlátható, továbbá etikus kereskedelemért és a nemzetközi gyakorlatban is példa nélkül álló önszabályozásért folytatott elkötelezettségüket közösen demonstrálták az új közös Etikai Kódexben, így a jövőben ugyanazon etikai elvárások alapján dolgoznak majd.

Leitner György, az Innovatívak elnöke lapunknak azt mondta: ha ez a kódex hamarabb megszületik, lehet, hogy a megszorítások is kevésbé fájtak volna. „A gyógyszeripar a politika számára eddig könnyű préda volt: nem volt transzparens, és a generikumok terén (a helyettesíthető szerek esetében- a szerk.) sok esetben olyan felfokozott versenyhelyzet alakult ki, ami adott esetben nem a legtisztességesebb megoldásokhoz vezetett. Most ezeket a promóciós tevékenységeket is szabályozza majd a kódex.”

A Széll Kálmán 2.0-val kapcsolatban Leitner azonban azt mondta: erről továbbra sincsen dialógus a gyógyszeripar és a kormány között. (Arról, hogy a két szereplő mennyire nem érti egymást, szócska Miklós is szólt hétfőn: ő egy Karinthy-idézetet mondott, miszerint a férfi és a nő sosem érthei meg egymást, mert mindkettő mást akar: a férfi a nőt, a nő a férfit.) Leitner állítja: nincs több tartalékuk és az egész koncepció és alapfeltevés hibás, ebből viszont csak hibás megoldások születhetnek. Azt ő is, és Borbás Gyula, a Védettség Egyesület elnöke is elismerte lapunknak: a konvergenciaprogram a betegterhek növelése nélkül nem teljesíthető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!