szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kónya Péter, a Szolidaritás elnöke az atv.hu-nak nyilatkozva nem zárta ki, hogy egyszer a Demokratikus Koalíció is az Együtt 2014 szövetség részese lesz. A rezsimváltáshoz szerinte kétharmados győzelem kellene. Azt is kifejtette, hogy próbálnak volt Fidesz-közeli értelmiségiekkel kapcsolatot ápolni, de neveket nem mondott.

Kónya Péter, a Szolidaritás elnöke nem lát feszültséget az Együtt 2014 mozgalmon belül. "Mind a szövetségre lépett három szervezet vezetője, mind maga az Együtt 2014 Mozgalom azt vallja, hogy széleskörű összefogásra van szükség a demokrata ellenzék tagjai között. Ugyanakkor stratégiai szempontból azt is meg kell nézni, hogy mely szervezetekkel, hogyan, milyen keretek között lehet együttműködni" - fejtette ki az atv.hu-nak adott interjújában.

"Egyrészt szükséges, hogy ezek a szervezetek kellő társadalmi támogatottsággal bírjanak, másrészt az sem mindegy, hogy egy adott többet hoz-e vagy többet visz. A múlt megítélésével kapcsolatban vannak eltérő nézetek. Nem mindenben értünk egyet, de vannak közös pontok, melyek mentén megpróbálunk együttműködni. Nyilván a leendő partnerekkel sem fogunk mindenben egyetérteni, de ha a jogállam, a nemzet, a haza, a haladás, Európa és a szolidaritás kérdésében konszenzusra tudunk jutni, akkor az együttműködésnek nem lesz akadálya" - tette hozzá.

Az atv.hu felvetésére, miszerint Kónya "gyakorlati, reálpolitikai okokból" ellenzi a DK-val kötendő szövetséget, Juhász Péternek viszont elvi kifogásai vannak Gyurcsány Ferenccel szemben, a Szolidaritás elnöke azt mondta: "vannak tisztázandó kérdések. Rendbe kell tenni a múltat, de az elmúlt két és fél év, illetve az azt megelőző nyolc év politikája között semmilyen módon nem lehet egyenlőségjelet tenni". A múlt rendberakása szerinte Bajnai Gordonra is vonatkozik, de "az is fontos, hogy a múlt lezárása után előretekintsünk".

Azzal kapcsolatban, hogy a Demokratikus Koalíció csatlakozhat-e hozzájuk, elmondta: most dolgoznak az elvi-etikai alapok kialakításán, ezek mentén lehet majd megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat. "Az elvi-etikai alapokat elfogadni tudó szervezetekkel megkezdődnek majd a csatlakozási tárgyalások, de első körben és elsősorban az állampolgárok összefogását tartjuk fontosnak. Stratégiai okokból nem mindegy, hogy kikkel kezdődik meg az együttműködés. Nem zárom ki azt sem, hogy a DK valamikor ennek a szövetségnek a részese lesz. Ma erről még korai beszélni" - fejtette ki.

"A mostani politikai helyzetet tekintve az látható, hogy három-három és fél millió szavazat kellene ahhoz, hogy ne csak az Orbán-kormányt váltsuk le, hanem az általuk fölépített rezsimet is lebontsuk, magyarul kétharmadra van szükség. Ez a cél. Az látszik, hogy az MSZP egyedül nem képes megverni a Fideszt, de az MSZP nélkül nincs kormányváltás. Az még a jövő zenéje, hogy az MSZP-vel való együttműködés milyen formált ölt. A programok összeegyeztethetőségén sok múlik" - mondta az MSZP fontosságáról Kónya.

"A Fidesztől bármi kitelik. Most már látszik, hogy ahogy reggel fölébrednek, úgy módosítják a választójogi törvényt, vagy akár az alkotmányt, ha éppen rosszul aludtak. Abszolút fel vagyunk készülve arra, hogy csapdákat helyeznek el, akár a választójogi törvénybe is. Az már most látszik, hogy bajban vannak. A választókerületek határait – akkor még nem lévén Együtt 2014 – az MSZP-vel számolva húzták meg, de a mi színrelépésünk teljesen más választókerületi határokat kíván" - mondta, hiozzátéve: szerinte az Együtt 2014 képes megszólítani olyan, most még passzív szavazókat, akiket az MSZP nem.

Azt is kifejtette, hogy próbálnak volt Fidesz-közeli értelmiségiekkel kapcsolatot ápolni, de neveket nem mondott. "Az ugyanis egyértelműen látszik, hogy sokan a hatalomtól való egzisztenciális félelmük miatt vonakodnak nyíltan kiállni mellettünk. Azonnal megkapnák, hogy árulók" - tette hozzá a Szoliraritás elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!