Álarccal riogat és "Horn Gyula-bérlettel" csábít az MSZP
Az „Egy csapat vagyunk" szlogen jegyében zajlik az MSZP szombati, kampánynyító kongresszusa, ahol döntenek többek között a választási listákról, illetve az Együtt 2014-PM-mel való megállapodás aláírásáról. Írásunkat bővítjük. Mesterházy több pénzt ígért az anyáknak, a nyugdíjasoknak, a felsőoktatásnak; "humanista pártnak" írta le az MSZP-t, majd adóemelést is kilátásba helyezett.
A Batman-trilógia zenéjére hajazó aláfestése volt annak a filmnek, amely az MSZP szombati, kampányindító, listaállító kongresszusán felvezette Mesterházy Attila beszédét. Meg persze egy kisfilm, amint az MSZP vezetője az emberek, párttagok között mozog. Végül egy hang úgy harangozta be Mesterházyt, mint "Magyarország következő miniszterelnökét".
Az "Egy csapat vagyunk" szlogennel induló MSZP-kongresszust amúgy végigkísérték a kisfilmek. Egy ilyen mozi nyitotta meg a tanácskozást: ebben titokzatos álarcosok lepik el Budapestet. A film - amely leginkább horrorfilmekre, thrillerekre hajazott - alapfelvetése, hogy hamarosan lehull az álarc, és kiderül, milyen a Fidesz igazi arca (a film végén az álarc mögül Orbán Viktor haragos arca bukkan elő).
Orbán és "klánja" a hibás
A párt elnöke beszédében ellentétpárokat sorolt, mint például "félelem vagy nyugalom", "lemaradás vagy haladás", "EU-ellenenesség vagy EU". Szerinte a 2014-es választás két értékrend, két politikai kultúra közötti választás lesz.. Úgy vélte, ahhoz, hogy megértsük, miért ilyen az épülő rendszer, ismerni kell Orbán Viktor karakterét. Mesterházy szerint Orbán "erőszakos, önkényes, háborúskodó, EU-ellenes", és ilyenre formálná Magyarországot is.
"Jó ez a kétharmados többség, az lett, amit sokan vártak?" - kérdezte Mesterházy, majd rögtön meg is válaszolta: szerinte a Fidesz visszaélt hatalmával, és "a többség zsarnokságát" hozta el. "A tét az, hogy a magyarok Orbán kezében hagyják-e a sorsukat" - mondta az MSZP elnöke. Szerinte nem külföld akarja gyarmatosítani Magyarországot, hanem egy kollégiumi baráti társaság, "az Orbán-klán" "nyúlja le az országot". Úgy vélte, ebbe a "klánba" tartozik Kövér László, Áder János, Polt Péter, Simicska Lajos, Szájer József és felesége, illetve Deutsch Tamás (aki Mesterházy szerint 140 karakterben is képes "károkat okozni az országnak").
Ezt követően az MSZP elnöke nem elszámoltatást, hanem "igazságtételt" ígért. Mindenkinek az igazságszolgáltatás előtt kell felelnie szerinte már akkor is, ha csak segítette a törvénytelenségeket. "Ilyet tolvaj, hazug, csaló kormányt még az életben nem látott Magyarország" - mondta Mesterházy. "Az MSZP méltó kihívója ennek a bűnbandának" - mondta.
A "történelmi" küldetés
Szerinte a jogállamiság magasztos eszme, de az MSZP-nek azt is el kell tudnia mondani a hétköznapi emberenek, hogy miként lesz szabad és igazságos az ország. Ezt követően elővett két - régi-új - szlogent: az MSZP "munkát és kenyeret" akar adni az embereknek. Ő is - mint a kongresszuson a többi szónok - számokkal igyekezett igazolni az állításait: szerinte 4 millió ember él szegénységben, minden harmadik dolgozó minimálbérért dolgozik. Ez azt mutatja - tette hozzá -, hogy nemcsak a munkanélküliek vannak bajban, hanem azok az emberek is, akik dolgoznak, köztük a kis- és mikróvállalkozók. Szerinte a nyugdíjasok is nyomorognak, mert nem tudják eldönteni, hogy rezsit fizetnek, ételt vesznek, vagy gyógyszert.
"Egy ember bűne mindez" - folytatta Mesterházy azt hangoztatva: Orbán Viktor "visszahozta Magyarországra a Horthy-rendszer nyomorát". Szerinte éppen ezért a baloldalnak "történelmi küldetése van", olyanokat is kell képviselni, akiknek a szava nem ér el messzire.
Miért nem abba az irányba állítja Orbán az akaratát, hogy a szegényeken segítsen? - Mesterházy szerint azért nem, mert a Fideszt ezek az emberek nem érdeklik, a kormánypártot csak saját maga érdekli az MSZP elnöke szerint. A pártelnök azt mondta, a "szabadságharcnak" már több millió áldozata van. Szerinte az MSZP öt társadalmi csoportra koncentrál, ők járnak jobban, ha kormányra kerülnek: nők, gyerekek, nyugdíjasok, kis- és középvállalkozó, illetve munkavállalók.
"Be fogunk fektetni az oktatásba a bölcsődétől az egyetemig" - ígérte Mesterházy, aki szerint a Fidesz akkor is hazudott, amikor azt ígérte, pénzt tesz az oktatási rendszerbe. "Hiller Pistáék ezért kidolgozták, hogy 2014 szeptemberétől garantálni fogjuk, hogy minden pontszámot elért fiatal ingyenesen kezdje el az egyetemet, főiskolát" - ígérte az MSZP elnöke. "Ma több mint 500 ezer gyerek éhezik" - mondta a politikus, aki szerinte egy "normális humanista párt" számára elfogadhatatlan. Azt ígérte, az első kormányzati év végére az MSZP nullára csökkenti ezt a számot. Majd a nők számára is ígért, azt mondta, jobban segítik majd azokat, akiket otthagyott a férjük és még tartásdíjat sem kapnak. Ugyanakkor eltörölik a bölcsődei gondozási díjat - állította a párt elnöke.
Az MSZP programja garantálja, hogy az anyukák védettek legyenek a munkahelyükön, könnyebben mehessenek vissza dolgozni, rugalmas családbarát munkahelyek legyenek az országban. "Egyenlő munkáért, egyenlő bért kapjanak a nők" - ígérte Mesterházy, aki aztán azt ecsetelte, hogy a Fideszben ezzel szemben úgy gondolják, "a nő verve jó".
Horn Gyula szelleme
"Igen, adót akarunk emelni" - mondta Mesterházy, aki szerint jogosan támadják a kormánypártok, amikor ezt mondják az MSZP-ről. Szerinte szolidaritási adót kell kivetni, hogy aki többet keres, többet adózzon. Majd arról beszélt, hogy a kisvállalkozóknak is állami segítség kell, hogy könnyebben jussanak hozzá az uniós támogatásokhoz, csökkenteni fogják az adók számát, felszámolják a lánctartozásokat és "tisztességes közbeszerzéseket" kell tartani.
A nyugdíjasoknak azt ígérte, szociális temetés helyett - amely szerinte nem jelent mást, mint "ásd meg a sírodat" - kegyeleti támogatást adnak majd. Ingyenes étkeztetést ígért azoknak a nyugdíjasoknak, akik éheznek. "garantálni fogjuk, hogy a 65 év felettiek tényleg ingyenesen utazzanak - mondta Mesterházy, aki ezt "Horn Gyula-bérletnek" nevezte.
Szerinte van az ígéretekre fedezett. Például a stadionokra szánt 200 milliárdból bölcsődét, óvodát építenének. A focicsapatokra szánt 60 milliárdból a tandíjmentes felsőoktatást ígérték meg. A gázüzletág megvásárlására az E-On-nak szánt 350 milliárdból szerinte legalább 175 milliárd "pluszban" van, ebből egészségügyi béremelés lesz. A Mol-ra költött ötszázmilliárdból nyugdíjemelés lesz. A Közgép 400 milliárdos megrendelésállományát a kis- és középvállalkozókat támogatnák.
Bár a kongresszust azért hívták össze, hogy foglalkozzon a Bajnai Gordon vezette szervezettel való együttműködéssel, a pártelnök egyáltalán nem hozta szóba az ellenzéki összefogást. Mesterházy a beszéde végén a színpadra szólított legalább két tucat fiatalabb szocialistát a küldöttek soraiból.
Kisfilmek a nagy mutyikról
Tudnunk és láttatunk kell, milyen lett az ország a Fidesz kormányzása következtében - kezdte beszédét Tóbiás József, a parlamenti frakció helyettes vezetője a kongresszuson lejátszott, a Fidesz "mutyiügyeit" összefoglaló filmek értelmét magyarázva.
Az egyik ilyen filmben a trafikügyeket idézték feé. E szerint 35 ezer trafikost hoztak nehéz helyzetbe, 600 milliárdos piacot osztottak szét a Fidesz klientúrában. A film kimondja: az ötletgazda Lázár János volt, a "főnök" Orbán Viktor. A videón Harangozó Tamás "keresztapákról" beszélt, a hódmezővásárhelyi vállalkozóról, Sánta Jánosról is megemlítette, hogy közel 90 trafikot szerzett. Majd felidézte a szekszárdi botrányt is, ahol maga a polgármester beszélt arról egy kiszivárgott hangfelvételen, hogy lehetőleg elkötelezett jobboldaliaknak kell megkapniuk a trafikokat. Harangozó szerint "ez a Fidesz igazi arca".
Tóbiás József beszédében felidézte a gazdaságra tett fideszes ígéreteket is, olyanokat, mint a GDP felpörgetése vagy az egymillió munkahely. Szerinte ebben nem tettek semmit, hanem elvették "3 millió ember magánnyugdíj-befektetését", amit szerinte Orbán zsarolással ért el, hiszen kényszer volt az állami rendszerbe való átlépés. A frakcióvezető-helyettes szerint a pénz "elégetése után" a legfőbb ígéretet, az államadósság csökkentését sem tudták elérni. Tóbiás azt mondta, ugyanilyen zsarolással terelték át az állami felügyelet alá a takarékszövetkezeteket. "Mindenki, aki szembemegy az állammal, elveszik a tulajdonát" - összegezte mondandóját Tóbiás.
Számolják a gyanús hektárokat
A következő kisfilm a kongresszuson a "földmuytikról" szólt. A videó szerint "családi gazdálkodók tízezrei" veszítették el a megélhetésüket az állami földpályázatok miatt, amit a film szerint "fideszes csatlósoknak, oligarcháknak" adtak oda.
A filmet Lukács Zoltán elnökségi tag kommentálta. Szerinte a Fideszben sokan tudják, hogy "egy kapavágást sem kell tenni", hogy pénzhez jussanak, felvegyék a földalapú támogatásokat. Szerinte az egész pályáztatás semmi másról nem szólt, mint hogy a klientúrának adják át a földeket. Így felidézte, hogy Budai Gyula rokonai "nyolc Margit szigeti területet" kaptak, és a felcsúti polgármester famíliája, Mészáros-család már 1000 hektáron felül van. "11 ezer hektárral lettek beljebb" szerinte Simicska Lajos és Nyerges Zsolt érdekeltségei.
Tóbiás József szerint "ezen a kormányon múlt", hogy 4,5 millió állampolgárnak a felemelkedés helyett a kilátástalanság és a sodródás jut osztályrészül. Szerinte sok gyerek éhezik, a Fidesz ugyanakkor a kiskeresetűeket bünteti, mert 112 millió plusz pénzhez jutnak a leggazdagabb családok az adórendszer miatt. Úgy vélte, hamis a Fidesz szlogenje, mely szerint Magyarország jobban teljesít. "Eddig és ne tovább' - mondta Tóbiás, aki szerint a kormányzat kommunikációja "giccsmázas'. A képviselő szerint a Fideszt csak saját maga érdekli, ezzel szemben Tóbiás állítja: az MSZP felelősséget vállal az elesettekért és azokért, akik szabadságra vágynak.
Nő a foglalkoztatottság - Londonban
A szót Tóbiástól átvevő Lukács Zoltán szerinte csak két helyen növekszik a foglalkoztatottság: Londonban, ahova kivándorolnak a magyarok, és az állami hivatalokban. A politikus arról beszélt, hogy szerinte minden harmadik fiatal munkanélküli, miközben emberek tízezrei hónpokon keresztül nem kapnak munkát, de a dolgozók is rosszul járnak, mert miközben emelkedtek az árak - az áthárított adók miatt - az átlagbér alatt keresnek. "Föl kell emelni a nemzetnek a fejét, ki kell egyenesíteni a gerincét, ki kell mondani: munkát és kenyeret" - mondta Lukács, aki szerint az MSZP erre a két szóra alapozva fog új országot építeni.
Harangozó Tamás - aki a párt rendészeti szakpolitikusa - ezt követően arról beszélt, hogy miközben a TEK-re milliárdokat költenek, a rendőrség alulfizetett, ezért sincs biztonság az országban. Ezt követően sorolta, hogy számos betöréses lopás nem derít fel a rendőrség, ráadásul a törvény- és alkotmánymódosítások miatt a jogbiztonság is sérült. Kitért azokra a törvénymódosításokra, amelyekkel szerint a Fidesz képviselőire, illetve hozzá közel álló emberekre szabta a jogszabályokat.
"Milliók kelnek fel úgy reggelente, hogy nem tudják, lesz-e munkahelyük, meglesz-e ,még a cégük, vagy ételt tudnak-e tenni a családjuk asztalára' - mondta Harangozó. Majd felszólította az MSZP szimpatizánsait, hogy hétfőtől járják a településeket és mutassák be " a Fidesz igazi arcát". Harangozó a "Hajrá MSZP!" felkiáltással zárta a beszédét.
Kampánykongresszus zárt üléssel
Mesterházy Attila beszéde után a tanácskozás zárt üléssel folytatódott, délután sajtótájékoztatón számolnak be a döntésekről. Az MSZP országgyűlési választási listáját az elnökség és a választmány közösen terjeszti a kongresszus elé.
A múlt hétvégi választmányi ülésen ellenszavazat nélkül elfogadott listát Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető vezeti, őt Botka László választmányi elnök, Tóbiás József frakcióigazgató, Gúr Nándor alelnök, Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes, Molnár Zsolt budapesti pártelnök, Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes, Simon Gábor elnökhelyettes, Hiller István korábbi pártelnök és Kunhalmi Ágnes elnökségi tag követi. Biztosan befutó helyet kaptak az elnökségi tagjai és a választmány vezetői, míg a megyei elnökök többsége a 30. és az 50. hely között szerepel. Nincs a listán a jelenlegi frakciótagok csaknem egyharmada, így Kovács László és Lendvai Ildikó egykori pártelnökök.
A kongresszus elé kerülő javaslat alapján a szocialisták európai parlamenti (EP-) listájának élén Szanyi Tibor, a párt elnökségi tagja állhat, akit Ujhelyi István parlamenti alelnök, Gúr Roland brüsszeli delegációtitkár, Veres János korábbi pénzügyminiszter és Gurmai Zita EP-képviselő követ.
Dönt a kongresszus az MSZP választási programjának elfogadásáról is. A nagyjából ötvenoldalas dokumentum oktatáspolitikai javaslatokkal kezdődik és foglalkoztatás-, illetve gazdaságpolitikai tervekkel folytatódik, jelezve, hogy az MSZP e területeket tartja a legfontosabbnak.