szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Egy angol bártulajdonost próbált lehúzni a BRFK egykori rendőre, ezért vették őrizetbe szerdán információink szerint. Az egyes médiumok által rendőrségi szakértőként szívesen szerepeltetett Labanc társa, a szintén elfogott P. Zsolt a hírekkel ellentétben nem ügyvéd, csak ügyvédbojtárként dolgozhat.

Youtube

Egy angol bártulajdonosnak először azt ígérte Labanc Ferenc, hogy elintéz neki bizonyos hatósági ügyeket, később viszont átfordulhatott zsarolásba a történet – egy Labanchoz közeli, névtelenséget kérő forrásunk szerint ez áll annak hátterében, hogy augusztus 6-án hajnalban a Terrorelhárítási Központ emberei – információink szerint a lakásukon – őrizetbe vették Labanc Ferencet, a Budapesti Rendőr-főkapitányság egykori nyomozóját, illetve üzlettársát, a szintén exrendőr P. Zsoltot.

Az ügyészség annyit közölt, hogy Labanc Ferenc 50 ezer eurót és 220 ezer angol fontot – mintegy százmillió forintot – vett át egy brit vállalkozótól, akinek azt ígérte, hogy rendőrök megvesztegetésével adatokat szerez meg hatósági nyilvántartásokból. A volt nyomozó tagadja, hogy a bűntetteket elkövette volna. A Fővárosi Főügyészség cikkünk megejelenését követően hozta nyilvánosságra Labanc Ferenc elfogásáról készült videót. A Terrorelhárítási Központ felvételét ide kattintva megtekintheti.

„Utolérte a copfost a végzete!” – többek között ilyen kommentek érkeztek a Facebookon – állítólag többek közt egykori kollégáktól is – az őrizetbe vétel hírére. Forrásaink szerint ez abból fakad, hogy szakmai körökben vegyes a megítélése a volt rendőrnek, aki az utóbbi időben magánnyomozóként tevékenykedett. A volt nyomozó sajtóbeli szerepléseit, főleg a vesztegetés gyanúja miatt folyó Vizoviczki-üggyel kapcsolatban tett kijelentéseit sokszor kritizálták, de a közösségi oldalon egy korábbi ügyét is felemlegették: 1996-ban elkövetett vesztegetés miatt 2001-ben tíz hónap börtönbüntetés kapott két év próbaidőre felfüggesztve.

Labancot állítólag azért sem szeretik rendőrségi körökben, mert leszerelése után a magát keresztapaként szívesen feltüntető Tasnádi Péter egyik cégében, a Mesterdetektív Kft.-ben kötött ki szakértőként. Később ezért a Tasnádi-ügy egyik vádlottja lett. A gyanúsítás szerint Tasnádi Péter vele akarta megöletni volt feleségét, de mivel a megbízást nem hajtotta végre, felgyújtották Labanc terepjáróját. A volt rendőrre végül az eljárás tizedrendű vádlottjaként csalás miatt  pénzbüntetést szabtak ki.

Labancnak – a cégnyilvántartás alapján – több vállalkozása is van, ezekben egyik üzlettársa P. Zsolt – szintén a BRFK egykori nyomozója –, aki a másik érintettje a Budapesti Nyomozó Ügyészség által most vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés, valamint önbíráskodás gyanúja miatt indított eljárásának. P. Zsolt – a Privatkopó értesülései szerint – egy budapesti ügyvédi iroda bojtára, vagyis nem ügyvéd, ahogy az egyes hírekben megjelent. Egy másik, vele szemben folyó büntetőeljárás miatt ugyanis nem dolgozhat ügyvédként. A Privát Kopó információi alapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozást folytat egy 2009-2010-ben, fiktív számlákkal elkövetett, több tízmillió forintos áfa-csalási ügyben, amelynek érintettje a Labanc Ferenc és gyanúsított társa tulajdonában álló Nyomolvasó Kft.

Labanc Ferenc pályafutása

A hírekben úgy írtak Labancról, mint a Budapesti Rendőr-főkapitányság volt főnyomozója, de a férfi, aki még a nyolcvanas években szerelt fel, a testület életvédelmi és rablási osztályán dolgozott, az utóbbi egyik alosztályán zászlósi fokozatban. Innen vezényelték át az 1991-ben megalakított, de csak néhány hónapig működő Cattani-csoporthoz. Majd egy ügy miatt eljárás alá került, és egy ideig nem dolgozhatott, ám miután rehabilitálták, visszakerült a BRFK-ra. Elvégezte a Rendőrtiszti Főiskolát, közben a VI-VII. kerületi kapitányságon, majd az akció osztályon tevékenykedett. A Cattani-csoport munkáiról Labanc Ferenc sok adattal és információval rendelkezett, így merült fel 2007-ben, hogy a dokumentumfilmes Kármán Irénnel feldolgozza a történeteket. Akkoriban Labanc magát az egység vezetőjének tüntette fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!