szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Transparency International és a K-Monitor arra szólítja fel Vida Ildikót, hogy saját hatáskörben lefolytatott vizsgálat helyett forduljon a NAV-tól független közpénzügyi és bűnüldöző szervekhez, és pártatlan vizsgálatokon keresztül tisztázza magát és az adóhatóságot.

Vida Ildikó adóhatósági elnök ne saját maga vizsgálja az ellene felhozott korrupciós vádakat – írta pénteken közös közleményben a Transparency International és a K-Monitor.

Az átláthatóságért, illetve a korrupció ellen küzdő szervezetek elszomorítónak és felháborítónak tartják a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és a kormány eddigi megnyilvánulásait az úgynevezett kitiltási botrányban. A hatóságok eddigi tétlensége  lerombolja a hazai intézményrendszerbe vetett maradék közbizalmat is. A két szervezet felszólítja Vida Ildikó NAV-elnököt, hogy kezdeményezze az ügy NAV-tól független hatóságok általi kivizsgálását, mert csak pártatlan eljárás eredményeként tisztázhatja magát és az adóhatóságot.

MTI / Soós Lajos

Vida Ildikó NAV-elnök elismerte, hogy "több kollégájával együtt" ő is szerepel az Egyesült Államok által beutazási tilalommal sújtott magyar kormányalkalmazottak listáján. Ezt az elnök – saját elmondása szerint – már korábban jelezte egy kormányzati illetékesnek. Az illetékes állítólag azt tanácsolta Vida Ildikónak, hogy "ki kell állni és el kell mondani az igazat, mert a hazugság és a korrupció ikertestvérek". Bárki is legyen a titokzatos illetékes, e mondatával egyetértünk – állt a közleményben.

Valaki nem mond igazat

Azt azonban nem értik, hogy Vida Ildikónak miért kellett heteket várnia a kiállással. Mint írták, nyilvánvaló, hogy a történetben eddig megszólaló kormányzati szereplők közül valaki nem mond igazat. Vagy Vida Ildikó nem beszélt a kormány illetékesével, vagy a kormány már egy ideje mégiscsak többet tud, mint amennyit az Egyesült Államok budapesti ügyvivője a nyilvánossággal közölt.

"Mindkét verzió tragikus, hiszen a felelősség eltussolása és az egymásnak ellentmondó információk kommunikálása aláássák a közbizalmat" – idézte a közlemény Ligeti Miklóst, a TI jogi igazgatóját. „Márpedig a normális állami működéshez elengedhetetlen lenne, hogy a NAV mint a közpénzügyi rendszer egyik legfontosabb szereplője, feddhetetlen módon tevékenykedjen”.

Kettős mércét alkalmaz a kormány

Az Egyesült Államok kormánya a két szervezet szerint erős diplomáciai üzenetet fogalmazott meg a beutazási korlátozás elrendelésével. Bár a TI már korábban azt sürgette, hogy a kormány és az ügyészség indítson hivatalból eljárást a súlyos vádak tisztázására, közel egy hónap telt el anélkül, hogy erre sor került volna.

"Minden jel arra mutat, hogy az illetékesek nem az ügy feltárásával, hanem annak elmaszatolásával vannak elfoglalva” – fogalmazott Léderer Sándor, a K-Monitor igazgatója. A TI és a K-Monitor felháborítónak tartja, hogy a kormány, amely bátor és tettre kész, ha a norvég támogatási alapból részesülő civil szervezetekkel szemben kell vizsgálatot elrendelni, nem hajlandó tisztázni az állami adóhatóság súlyos korrupciós érintettségére vonatkozó állításokat – írták.

Az ÁSZ vagy a Kehi nyomozzon, különben marad az abszurd dráma

A kitiltási ügyben az Állami Számvevőszéknek és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak kellene kivizsgálnia azt, hogy a NAV jól és helyesen kezeli-e a magyar polgárok és cégek által befizetett adót. Az ügyészségnek pedig nyomozást kellene elrendelnie annak kiderítésére, hogy igazak-e azok az állítások, melyek szerint a NAV maga is részese az állítólagos korrupciónak. Ha ezek a hatóságok továbbra is tétlenek maradnak, a végén – abszurd drámába illően – még tényleg Vida Ildikó fog a „NAV-on belül külön vizsgálati csoportot” felállítani, hogy átvizsgáltassa a „Magyarországon működő összes számba jöhető céghez kötődő eddigi ügyeket és szálakat” – állt a közleményben.

A két szervezet arra szólítja fel Vida Ildikót, hogy saját hatáskörben lefolytatott vizsgálat helyett forduljon a NAV-tól független közpénzügyi és bűnüldöző szervekhez, és pártatlan vizsgálatokon keresztül tisztázza magát és az adóhatóságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!