szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ma kellett volna átadni a hatéves kisfiút magyar édesanyjának, ehelyett a franciai-koreai apa megüzente: fellebbezett a bíróság döntése ellen, a gyereket pedig elvitte a szigetről. Közben a Mandiner felvette a kapcsolatot az apával, Soo Il Lee-vel, és az ügy dokumentumai alapján azt írják, semmi sem igaz a Bora Borán rekedt nő magyar sajtóban elterjedt történetéből. A hvg.hu úgy tudja, szó sincs arról, hogy az apa nem akarná az anyának átadni a gyereket, de még nagyjából fél napig nála lehet a kicsi.

Váratlan fordulat állt be a kisfiával Bora Borán rekedt magyar nő, Nyíri-Kovács Patrícia ügyében. A nő édesapja az ATV Start című műsorában elmondta: a kisfiú apjának a bíróság rendelkezése értelmében ma, azaz csütörtök délután kellett volna átadnia a fiút az anyjának, ő azonban kivette a gyereket az iskolából, és jelezte, hogy a szigetet is elhagyta.

A kisfiú heti váltásban hol korerai származású, francia állampolgárságú apjával, hol anyjával tölt egy hetet, és most éppen az apjával volt, aki eltűnt vele. "Közölte a volt feleségével, hogy majd valamikor megkapod a gyereket, egyelőre fellebbezés van az ügyben" – mondta Nyíri Iván.  A hvg.hu úgy tudja, szó sincs arról, hogy az apa nem akarná az anyának átadni a gyereket, és eltűnt volna vele, a kicsi még nagyjából fél napig nála lehet, utána kapja meg az anya.

Nyíri szerint a helyi bíróság kettős mércét alkalmaz, mert amikor a magyar nő fellebbezett a korábbi döntések ellen, hónapokba telt az ügy átfutása, most viszont egy-két nap alatt bevehették a kisfiú apjának fellebezését. Nyíri Iván a lánya érdekében a közelmúltban éhségsztrájkba kezdett, amivel csak akkor hagyott fel, amikor a bíróság múlt pénteken kedvező döntést hozott a lány ügyében.

bíróság akkor a Bora Borán fogva tartott magyar nő kizárólagos felügyeletére bízta a gyermeket. Egy korábbi bírósági döntés ugyanakkor arról szól, hogy a 6 éves fiú csak akkor hagyhatja el Francia Polinéziát, ha mindkét szülő aláírta az erről szóló papírt. Az újabb döntésnek köszönhetően legalább a nyolcezer fős Bora Borát elhagyhatja anya és fia, és Tahitira költözhetnek, ahol a gyerek jó iskolába járhat, a nő pedig munkát vállalhat, amiből talán egyedül is el tudja tartani gyermekét.

Óriási médiahack a Bora Borán rekedt magyar nő sztorija?

Közben a Mandiner felvette a kapcsolatot az apával, Soo Il Lee-vel, és az ügy kikért dokumentumai, illetve a háttérbeszélgetések alapján azt írja, semmi sem igaz a Bora Borán rekedt nő magyar sajtóban elterjedt történetéből, az az elmúlt évek egyik legnagyobb magyar médiahackje. A cikk szerint Nyíri-Kovács Patrícia nem túsz, tavaly például Új-Zélandon, Ausztráliában és az USA-ban is megfordult. Nem fogoly a kisfiú sem.

A sajtóban elterjedt verzióval ellentétben a Mandiner állítása szerint a pár kifejezetten kiköltözött Francia Polinéziába, és nem arról volt szó, hogy kapcsolatukat rendbehozandó elutaztak nászútjuk színhelyére. A férj – a cikk szerint – nem vette el a nő útlevelelét, Nyíri-Kovács ezzel a dokumentummal igazolta magát egy hajózási vizsgánál. A válókeresetet sem a nő, hanem a férfi nyújtotta be 2012 áprilisában, a férj állítása szerint a zsarolás, a követelőzés és az egyre gyakoribb hisztirohamok miatt. Ez után tett a nő feljelentést először morális zaklatás, majd nemi erőszak miatt, azt viszont ő maga mondta a hatóságoknak, hogy Lee soha nem ütötte meg.

Nem a férfi, hanem a bíróság döntött úgy 2012 nyarán, hogy a nő nem viheti ki a gyereket az országból, csak ha az apa is beleegyezik. A nő ezzel együtt szabadon utazhatott, ahogy korábban is. Addig is, amíg a per lezajlik, úgy döntöttek, hogy a kisfiú egy hetet az apjával, egyet az anyjával tölt.

A történet folytatását a Mandineren olvashatja el.

Bántalmazás, válás, száműzetés

A magyar család állítása szerint a nő először Japánban élt férjével, ott született meg a kisfiuk, aki francia–magyar állampolgár lett. A nő szerint megromlott a házasságuk, férje zsarolta és verte.

A 2011-es fukusimai földrengés után a család a férj javaslatára a Franciaországhoz tartozó Bora Bora szigetére utazott, hogy rendezzék a kapcsolatukat, de az erőszak folytatódott. A nő egy francia válóperes ügyvédhez fordult, a férfi a francia polinéziai szigeten indította el a válópert. Elvette felesége és kisfia útlevelét, így nem tudták elhagyni a szigetet, ráadásul a nő beleegyezése nélkül bejelentette őket egy helyi címre. A férfi tagadja, hogy bántotta volna a feleségét.

A bíróság jóváhagyta, hogy a válóper lezárásáig a nő ne vihesse ki a gyereket az országból. A szigeten zajló bontópert ráadásul felfüggesztették, mert az anya ragaszkodott hozzá, hogy a válóper Magyarországon legyen. A pár évek óta külön él.

A nő családja itthon elindította az eljárást, hogy a válást magyar bíróság tárgyalhassa. 2014 márciusában azonban a Fővárosi Bíróság jogerősen elutasította a beadványukat, a döntést néhány hete a Kúria is helybenhagyta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!