Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
A szülőtartási díj legfeljebb a fizetés felét viheti el, de az úgynevezett tartási sorban a szülőt megelőzi a gyerekének saját gyermeke, házastársa, volt házastársa és volt élettársa is. Sőt, ha a gyermek munkanélküli vagy nagyon kevés a fizetése, nem kötelezhető szülőtartásra - mondta a családjogász a köztévében.
Legfeljebb öt-tízezer forintos szülőtartási díj kiszabása várható a bírósági gyakorlatban - mondta Illés Blanka családjogász az M1 hétfői műsorában.
A jogász a július elsején életbe lépett törvénymódosítással kapcsolatban kifejtette: ez elsősorban a szülőt a gyermek helyett gondozó, eltartó embernek, illetve szervezetnek előnyös. Eddig ugyanis, ha például egy idősotthonban élő nyugdíjas nyugdíja nem fedezte a költségeit, akkor az otthon évekig pereskedhetett egy járási hivatali ügygondnokkal azok fedezéséért, miközben folyamatosan nőtt a hátralék. Most viszont az otthon saját jogon kezdeményezhet pert a gyermekkel szemben, így nem kényszerül arra, hogy "kirakja az utcára" az idős embert - hangsúlyozta.
Éppen ezért Illés Blanka szerint nem várható, hogy maguk a szülők perelik be a gyereküket. Egyébként a gyermek a fizetésének legfeljebb feléig kötelezhető a szülőtartásra, de az úgynevezett tartási sorban a szülőt megelőzi a gyermek saját gyermeke, házastársa, volt házastársa és volt élettársa is. Ha a gyermek munkanélküli vagy nagyon kevés a fizetése, akkor nem kötelezhető szülőtartásra. Az összeget a bíróság mérlegeli, de a családjogász szerint legfeljebb öt-tízezer forintos szülőtartás kiszabása várható.
Illés Blanka megjegyezte: a bíróságon nem lehet a szülő érdemtelenségére hivatkozni, ha valaki nem akar szülőtartást fizetni. Az egyetlen, ami ilyen szempontból számít, hogy valóban a szülő nevelte-e: csak azt veszik figyelembe, ha a gyerek gyermekotthonban vagy nagyszülőknél, rokonoknál nevelkedett.
Egymás ellen fordítja a gyereket és a szülőt a Ptk.?
Kiemeli a gyerek felelősségét, és elvileg segítene egy létező társadalmi problémán a Polgári törvénykönyv módosítása. Gyakorlatilag alig várható változás, ám van szakember, aki állítja, hogy a kormány logikátlanul lép, felmondja az európai konszenzust, és egymás ellen fordítja a generációkat.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.