Mizsur András
Mizsur András
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Momentum szerint már maga a népszavazási kezdeményezés sem jó, és becslésük szerint szinte lehetetlen, hogy összejöjjön a referendum kiírásához szükséges 150 ezer aláírás. A vesztes meccsbe pedig nem áll bele.

Nem támogatnák a Városligetről szóló népszavazási aláírásgyűjtést, mivel a népszavazás nem tudná megakadályozni a Liget Projektet és a Városliget felesleges beépítését - közölte megkeresésünkre a Momentum Mozgalom.

A Fővárosi Választási Bizottságnak (FVB) múlt héten adott zöld utat az LMP-s Moldován László erzsébetvárosi önkormányzati képviselő kérdésének, ami úgy hangzik, hogy:

"Egyetért-e Ön azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés úgy módosítsa a Városligeti Építési Szabályzatot, hogy a Városliget közpark megengedett legkisebb zöldfelülete 70 százalék legyen?"

Rossz a kérdés

A Momentum azzal indokolta, miért nem állnak be a városligetes népszavazás mögé, hogy eleve hibás a kérdés megközelítése. Egyrészt a “zöldfelület” fogalmának homályos jogi definíciója miatt könnyen támadhatónak tartják a kérdést.

Másrészt a Városligeti Építési Szabályzatban feltüntetett határértékek között szerepel a zöldfelület jelenleg hatályos legkisebb mértéke, amely most 65 százalék. “A sikeres népszavazás értelmében a Fővárosi Közgyűlésnek ezt 70 százalékra kéne növelnie. Biztos, hogy nem ezért az 5 százalékos növekedésért harcoltak a Liget Projekt ellenzői”, írták.

ligetbudapest.org - Garten Studio Kft.

Szerintük jobb megoldás lett volna egy “teljes értékű zöldfelület”-ről kiírt népszavazás, amely nem csak a Városligeti Parkra, hanem a teljes övezetre vonatkozik. Korábban a hvg.hu is írt arról, miért nem jó az LMP-s képviselő által beadott kérdés: többek között nincs olyan, hogy “Városligeti közpark”, ugyanakkor nehezen kommunikálható általa felvetés. Arról nem beszélve, hogy a Városliget Zrt. óriási anyagi fölényben van a ligetvédőkhöz képest, ha a propagandáról van szó.

Felvetésünkre, hogy nem éri majd az a vád a Momentumot, hogy cserben hagyták az LMP-t (a párt több mint 30 ezer aláírást gyűjtött a Momentum olimpiaellenes népszavazási kezdeményezéséhez.), Hajnal Miklós szóvivő azt válaszolta, hogy

“ügyek és nem pártok mögé kell beállni. Az LMP – nagyon helyesen – a NOlimpia mögé állt be, ami egy többezermilliárdos pazarlást akadályozott meg.”

Nem mozdulnak meg tömegek a Ligetért

Bizonyos szempontból teljesen logikus a Momentum pragmatikus hozzáállása. Azontúl, hogy nem akarnak “népszavazós” párt lenni, tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy nem lesz még egy olyan ügyük, mint amilyen a budapesti olimpia volt. Épp ezért nem fognak bele állni egy nyilvánvalóan vesztes ügybe. Márpedig nehezen elképzelhető, hogy a városligeti népszavazásból akkora politikai siker legyen, mint a NOlimpia kampány alatt összegyűjtött 266 ezer aláírás.

hvg.hu

Nem véletlen, hogy a momentumosok szkeptikusan nyilatkoztak arról, összegyűjthető-e a városligeti népszavazáshoz szükséges 150 ezer szignó. Szerintük mivel egy sikeres referendummal is csak minimális eredményt (a 65 százalékos minimális zöldfelületet 70-re növelné) lehetne kiharcolni, ezért szinte lehetetlen lenne tömegeket mozgosítani.

Ezzel szemben a kérdést beadó Moldován összegyűjthetőnek tartja a 150 ezer aláírást, mivel szerinte a felmérések azt mutatják, hogy a budapestiek 75-80 százaléka ellenzi a Városliget átépítését. Az LMP-n kívül Moldován kérni fogja a ligetvédelem mögé beálló civilek (Levegő Munkacsoport, Greenpeace) segítségét is az aláírások összegyűjtésében, remélve, hogy kialakul egy NOlimpiához hasonló pártközi együttműködés.

Ha lesz is ilyen összefogás, a a Momentum biztosan ki fog maradni belőle.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!