szerző:
G. M.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kifejezetten politikai beszédet tartott Joachim Gauck volt német köztársasági elnök Budapesten, amikor átvette a CEU Nyílt Társadalom díját. Szerinte a magyarok liberalizmusának és demokrácia iránti elkötelezettségének volt példája 1956 és 1989, valamint a liberális demokrácia egyedüli rendszerként tud megoldást ajánlani a jövő számára.

A CEU Nyílt Társadalom díjat idén Joachim Gauck, Németország korábbi köztársasági elnöke kapta. Michael Ignatief az intézmény diplomaosztóján elmondott méltatásában úgy fogalmazott:

az egykori keletnémet lelkész, az NDK titkosszolgálati múltjának feldolgozója példaképe mindannak, amit a CEU elveiként vall.

Nagy sóhajjal kezdte beszédét Gauck. Gyönyörű élmény számára, hogy egy szabad világban érkezhet Budapestre tudván, hogy először keletnémetként járt a kommunista Magyarországon. A volt német államfő meghatottan köszönte meg a díjat, részint a kitüntetés mögött álló elvek, másrészt a korábbi díjazottak miatt.

Mivel a nyílt társadalomért jár a díj a magyar fővárosban, ezért elgondolkodott Gauck a történelmen. Magyarország liberális, demokratikus tradíciójának része 1956, ahogy mondja. A forradalomra még személyesen emlékszik, ahogy arra is, mennyire drukkolt keletnémetként. Olyan követeléseket hallhatott, amelyekről a szovjet befolyásosi övezetben addig beszélni sem volt szabad.

A forradalmat letörték, de a szabadság iránti vágyat a magyarok magukban tartották. Bátrabbak voltak, mint mi, keletnémetek

– ezt elmondása szerint Gauck személyesen is megtapasztalta. A volt államfő ugrott az időben. Elmesélte, ahogy még mindig a kommunizmus szorításából nézte, amint 1989 nyarán Magyarország ismét elöl jár a szabadság kivívásában. Majd Gauck áttért Soros György történetére, ismertette gyerekkorát, szökését a nácizmus elől, majd azt, hogyan segítette a Varsói Szerződés alatt élők demokratikus átmenetét.

Magyarország polgárai voltak azok, akik kiharcolták szabadságukat, és most sokan közülük úgy érzik, ez a szabadság veszélybe került – mondta Gauck. A kivívott szabadságot élvezzük és tartsuk fenn együtt – kérte Gauck. Szerinte a liberális demokrácia nem tökéletes, de ez az egyetlen amely a szabadságot garantálja. Gauck külön kiemelte a civil társadalom fontosságát.

A liberális demokráciáknak van még érvényes ajánlata a jövőnek szemben az ellenük fellépő rendszerekkel 

– mondta Gauck. Arra kérte a diákságot, hogy a díjban megjelölt célokért küzdjenek pályájuk során.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!