szerző:
Tetszett a cikk?

Az állami 1,15 milliárdból felújított Klebelsberg Kastélyról szóló cikkünk megjelenése előtt nem akart válaszolni, utólag viszont már hárít és visszatámad Varga Mihály pénzügyminiszter. Szerinte teljesen rendben van, hogy egy magáncég jól menő szállodát üzemeltet a kastélyban, az oktatási és kulturális központnak szánt Klebelsberg emlékházat pedig lagziknak adják ki.

Csütörtökön jelent meg a hvg.hu cikke arról, hogy Varga Mihály személyes közbenjárására 1,15 milliárd forint közpénzt költött a kormány a budai Klebelsberg Kastély újjáépítésére, hogy abból „oktatási és kulturális” központ legyen. A pazar kastélyban végül jól menő szállodát üzemeltet egy magáncég, Klebelsberg emlékháza pedig akkor látogatható, ha éppen nincs esküvő. De egész nyáron egymást érik majd a lagzik, amelyek idejére még a kultuszminiszter bútorait is kipakolják, a létesítményt Schmitt Pál egykori államfő lánya igazgatja – ezt részletesen itt olvashatja el.

Ahogy a cikkben is jeleztük, hiába kerestük kérdéseinkkel többször is a milliárdos beruházást  személyesen kilobbizó Vargát, aki még választási programot is tartott a kastélyban Kovács Zoltán kormányszóvivővel együtt. De amint megjelent anyagunk, saját Facebook-oldalán a HVG-t minősítgetve reagált:

„Az egykor szebb napokat látott HVG "szenzációs", "leleplező" írást közölt a felújított Klebelsberg-kastélyról. A bulvárt nem olvasóknak összefoglalom, miről? 1. A kastélyt felújította a magyar kormány. Így van, a II. kerület szégyenfoltja tűnt el, a romos, bedőlt, már hajléktalanok sem használta épület teljesen megújult. Ez talán csak nem baj? 2. A működtetéshez és fenntartáshoz az épület egy részét az állam hasznosítja. Mi a kérdés? Azt ígértük, az épületnek hármas funkciója lesz. Emlékhelyként, kulturális-oktatási helyszínként, valamint szálláshelyként fog működni, hogy egyszerre legyen a Klebelsberg-család emlékének méltó helyszíne, és saját működését finanszírozó állami ingatlan, amely nem pusztán állami támogatásból él. Az állami tulajdonért felelős MNV ennek megfelelően üzemelteti is az épületet, a szálláshelyek és konferenciarész hasznosításával”.

Szimpla hazugságnak nevezi, hogy a környéken lakók ne látogathatnák az épületet, holott ezt soha nem állítottuk. Pontosan azt írtuk, amire ő is hivatkozik, hogy csak bejelentkezéssel lehet bemenni, de csak ha nincs esküvő, vagy más rendezvény. Benn pedig egyebek közt egy teljesen üres könyvtárszobát találunk, és pár bútort, és az egész sokkal inkább szól a menő idegenforgalmi helyről, mint a kultuszminiszter emlékhelyéről.

Varga szerint ráadásul az a bizonyíték arra, hogy milyen jól hasznosították a közvagyont, hogy a hvg.hu inkognitóban érkező munkatársát is lám-lám körbevezették – amiről magunk számoltunk be, hiszen így derültek ki pontos részletek a létesítményről.

A hvg.hu ennél pontosabb/fontosabb kérdésekre vár választ a II-III. kerület képviselőjétől az ügyben, ezért még a poszt előtt megjelenése előtt egyebek közt a következőkre kértük reagálását a minisztérium sajtóosztályán keresztül:

  • Miután kifejezetten a „közbenjárásával” valósult meg a beruházás, azóta is több alkalommal megfordult ott, tudomása szerint a tavalyi átadás óta összesen hány oktatási és kulturális célú rendezvény volt, ezeken összesen hányan vettek részt?
  • Ahogy az alapkő letételekor mondták, a kastély hozzájárul majd, hogy  „olyan gyermekek kerüljenek ki a magyar oktatásból, akikkel újra szárnyra kaphat az ország". Tudomása szerint milyen módon profitáltak gyerekek tavaly óta a kastély megnyitásából? A gyakorlatilag 3 helyiségből álló, szinte teljesen üres emlékház megtekintésén túl milyen lehetőségek vannak, miért nem kapnak kedvezményeket pl ha megszállnának itt egy tanulmányi kiránduláson?
  • A kerület képviselőjeként nem tartja-e aggályosnak, hogy jóval több esküvő és más rendezvény zajlott eddig – köztük az Ön által jegyzett választási rendezvény -, mint ahány közcélú program?
  • Milyen pályázat/eljárás keretében választották ki az üzemeltetésre az Optimum Füred Kft.-t? Milyen további cégek közül választották ki a kft.-t az üzemeltetésre?
  • Mivel részben közcélú, ráadásul állami vagyonról van szó, milyen előzetes feltételeket szabtak/milyen módon választották ki – vagy ha a cég tette, felé milyen elvárásokat támasztottak – a szállodaigazgatót, Schmitt Grétát? Milyen előzetes, hasonló területen szerzett tapasztalat van a szállodaigazgatónak?

Interjút is kértünk tőle, amint befut a fideszes politikus válasza, közölni fogjuk.

Varga Mihály és Bencsik András az egyik kulturális programon a kastélyban
Facebook / Varga Mihály
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!