Hamvay Péter: A Fal

Szubjektív lapajánló.

  • HVG HVG
Hamvay Péter: A Fal

„A magyar nép ezen a választáson leváltotta az ellenzéket. Nem bízhatjuk a hazánkat olyanokra, akik nemhogy a nemzet, de a saját érdekükben sem voltak képesek az összefogásra – mondta Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester a múlt szombati ellenzéki tüntetésen, és a több tízezres tömegre mutatva hozzátette: – Ti vagytok az új ellenzék.”

Kiváló szónoki fordulat, kár, hogy nem igaz.

Ha még megmutatja is magát néhányszor a tömeg, amíg valaki meg nem szervezi, addig nem új ellenzék, hanem sok csalódott, elbizonytalanodott szavazó, aki joggal dühös a pártokra, amelyek Vona-, Szél-, Karácsony-kormánnyal etették, aztán akkorát pereceltek, mint ide Lacháza. Bár kétségtelen, hogy nagyon sokan vannak, akik – megosztva listás és egyéni jelöltekre leadott szavazatukat – képesek voltak meghaladni pártjuk szűk logikáját. Fókuszban rovatunkból kiderül, hogy vidéken leginkább a jobbikos jelöltek gyűjtötték be a baloldali szavazatokat, a fővárosban viszont az MSZP és a DK volt a kedvezményezett. A választási bukta és a haragos szavazók lépésekre ösztönözték a pártokat is. Leghamarabb a bűnbaknak kikiáltott LMP lépett, ellenzéki kerekasztalt összetrombitálva. Hogy mennyire őszinte a gesztus és a fogadtatása, hogy valóban ledőlt-e a fal, ahogy Szél Bernadett fogalmazott, még nem tudni.

Azt viszont tudják az ellenzéki pártok, hogy nem politizálhatnak többé úgy, mint április 8-a előtt. A jelenlegi választási struktúrában ugyanis csak egy- vagy kétpártrendszer alakulhat ki, harmadik út nincs – ezt már Karácsony Gergely mondta, akivel Magyarország rovatunkban olvashatnak interjút. Szerinte „vagy új pártot kell létrehozni, vagy a létezőknek kell valamilyen pártszövetségbe tömörülniük”. Ebben pedig nagy szerepe lehet a Fidesz mérsékelt jobboldali ellenzékének. Egyre többen látják úgy, hogy az ellenzék csak akkor juthat el sikerrel a legszegényebb és legkisebb településekre, ahol a Fidesz megnyerte a választást, ha közösségeket épít.

Mindez szépen hangzik, és melegítette a szíveket a tüntetésen egymásba ért árpádsávos és szivárványos zászló,

csak arról nem tudunk semmit, hogy ehhez az új ökumenikus műsorhoz lesz-e új vezető?

Ne felejtsük el, legutoljára Orbán Viktornak sikerült új politikai hálózatot építenie az országban 2002-ben. Hasonló anyagi és személyi feltételeknek nyomuk sincs az ellenzéki oldalon. Pedig túl sokáig nem lehet késlekedni. A lehetséges jövőt mutatja Törökország, ahol a maradék demokrácia és egy prezidenciális rendszer között választhatnak az előrehozott voksoláson – olvashatjuk Világ rovatunkban.

„Akik a rendszerhez tartoznak, (...) nem büntethetők. Úgy uralkodnak (...), mintha idegen hódítók lennének.” Nem, dehogy Magyarországról szólnak ezek a mondatok, a könyvfesztivál orosz vendégével, Dmitry Glukhovskyval készült, a Szellem rovatunkban olvasható interjúnkból valók.

Mi pedig megfogadtuk Orbán Viktor tanácsát, aki a „Soros embereit” listázó Figyelőt úgy védte meg, hogy arra bátorította az újságírókat, tárjanak csak fel minél több hálózatot. Gazdaság rovatunk az Orbán-vő egykori Elios-alapító üzlettársának, Erdei Bálintnak a hálózatát rajzolja fel. A szövevényes ábrából kiderül egyebek mellett, hogy nemcsak a Kolosy téri piacot szerezte meg Erdei egyik cége, hogy kisebbfajta bulinegyedet varázsoljon az óbudai kofák pultjai helyén, hanem várhatóan egyik üzlettársa üzemeltetheti majd a hop on-hop off városnéző buszokat is.

Őrült vállalkozás rovatunkból az derül ki, hogy Hollandiában – amit a lakájmédia szerint elöntött a migránsáradat – olyan kevés a fogvatartott, hogy Belgiumból importálnak rabokat, sőt Breda börtönébe turisták költözhetnek be. Börtönfalak még nálunk is állnak, csak azt remélhetjük, hogy legalább a hamarosan Budapestre érkező Pink Floyd-alapító, Roger Waters koncertjén leomlanak.

A szerző a HVG szerkesztője.