Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Karácsony Gergely viszont úgy látja, ahogyan Rákosrendezővel, úgy az azonnali jogvédelemmel kapcsolatban sincs igaza a miniszternek.
A Fővárosi Önkormányzat félrevezette a Fővárosi Törvényszéket, mivel hibásan mutatta be a helyi iparűzési adó emelkedését – fakadt ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Facebookon, miután a bíróság megadta a fővárosnak az azonnali jogvédelmet, egyúttal úgy döntött, hogy a Magyar Államkincstárnak kamatostul vissza kell fizetnie azt a 10 milliárd forintot, amelyet május végén inkasszózott Budapest számlájáról.
A tárcavezető szerint ugyanakkor 2019 óta Budapest iparűzésiadó-bevétele 164 milliárd forintról közel kétszeresére, 322 milliárd forintra emelkedett, miközben a szolidaritási hozzájárulás 10 milliárdról 89 milliárd forintra, a működési támogatás pedig 26 milliárdról 43,5 milliárd forint felé nőtt.
Nagy szerint az ítéletben az szerepel, hogy 2025 június közepéig 20-30 milliárd forintnyi iparűzési adóbevételre tesz szert a főváros, ami szerinte nem igaz, mivel az NGM adatai szerint május végéig 135 milliárd forint folyt be a főváros számára iparűzési adó formájában. A miniszter továbbá azt is elpanaszolta, hogy a bíróság „nem vizsgálta, hogy Rákosrendező kifizetése miként járult hozzá a főváros csődjéhez”.
Nagy Márton közölte: az NGM vizsgálja az ítéletet, ezt követően döntenek a lehetséges lépésekről, akár a fellebbezésről is.
Nagy megjegyzésére Karácsony Gergely főpolgármester is a Facebookon reagált. A városvezető szerint a miniszter „megpróbálja megmagyarázni, hogyan kell érteni egy bírósági végzést”.
Az államot a behajtástól eltiltja, Budapest pénzének visszafizetését kamatostul elrendeli. Mit lehet ezen magyarázni?”
– írta Karácsony az ítélettel kapcsolatban. Szerinte a nemzetgazdasági miniszter két megjegyzéssel vétette észre magát a fővárossal kapcsolatban: egyszer azzal, hogy Rákosrendező kapcsán a város nem élhet elővásárlási jogával, majd azzal, hogy az inkasszó ügyében nem lehet jogvédelmet gyakorolni, végül azonban egyikben sem lett igaza Nagy Mártonnak.
A Fővárosi Törvényszék kedden mondta ki, hogy Budapest megkapja az azonnali jogvédelmet, amelyet azt követően kért, hogy az Államkincstár május végén leemelt 10,2 milliárd forintot Budapest számlájáról. A bíróság egyúttal megtiltotta a Magyar Államkincstárnak azt is, hogy a szolidaritási hozzájárulásra hivatkozva májustól augusztusig beszedést indítson a fővárossal szemben.
Az intézkedés előzménye az volt, hogy a Kúria kimondta, hogy a főváros 2025-ös költségvetése nem szabályos, hiszen a Nemzetgazdasági Minisztérium által előírt szolidaritási hozzájárulásnak csak egy részét tüntették fel tervezett kiadásként, 89 milliárd helyett 39 milliárdot. A városvezetés azzal indokolja ezt, hogy az állam csak 39 milliárd forint támogatást ad Budapestnek, tehát összességében mintegy 50 milliárdos mínuszt jelentene a hozzájárulás megfizetése, márpedig az Alaptörvénnyel ellentétes az, hogy egy önkormányzat a költségvetés nettó befizetője legyen.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Az utcán járva is észrevehető: az emberek arcára kiül a boldogtalanság. A magyar társadalom mutatói eddig sem voltak jók, de a választás előtti fékevesztett politikai kommunikáció végképp beteszi a kaput. Milyen „menekülőutat” keressen, aki nyomasztva érzi magát?
Sokak szerint ez a lépés már a hús-vér modellek időszakának végét vetíti előre.