szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vállalat 2032-ig összesen kilenc műholdat akar föld körüli pályára állítani.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök hétfőn floridai birtokán fogadta Orbán Viktor miniszterelnököt és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, valamint Jászai Gellértet, a 4iG Csoport elnökét. A találkozón részt vett Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapítója – aki bőkezűen támogatta Trump kampányát, és akit a leendő elnök a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetőjének jelölt –, valamint Mike Waltz, a Trump-kabinet jövőbeli nemzetbiztonsági tanácsadója is.

A 4iG a találkozó után közleményt adott ki, amelyben a megbeszélés egyik fontos pontjának nevezte a cégcsoport HUSAT műholdprogramjának bemutatását. Erről korábban azt írták (pdf), hogy a legnagyobb magánkezdeményezésben és -finanszírozásban megvalósuló műholdprogram a kelet-közép-európai régióban, amely keretében egy geostacionárius pályán keringő telekommunikációs műholdat, valamint nyolc alacsony föld körüli pályán keringő, nagy felbontású, VHR1 földmegfigyelési műholdat terveznek 2032-ig pályára állítani és üzemeltetni. Ezek főbb szolgáltatásai a földmegfigyelés, adatfeldolgozás és telekommunikáció lesznek.

A program alapját a 4iG Csoport és a REMRED Zrt. beruházásában Martonvásáron épülő űrtechnológiai gyártóközpontja biztosítja. Ott alacsony föld körüli pályán keringő műholdakat gyártanak majd 2026-tól. A geostacionárius műholdat nemzetközi partnerrel gyártatják.

A program bemutatásakor a 4iG azt is közölte, hogy két földi állomást üzemeltetnének, amelyek a műholdak irányítását és kezelését végeznék, és részben a már meglévő infrastruktúra felhasználásával a kapacitások értékesítésével, valamit az adatok feldolgozásával foglalkozna. Mint írták, a földmegfigyelési adatoknak védelmi és civil felhasználási módjuk is van.

Sárhegyi István: a 4iG nemcsak gyárt, hanem irányít és üzemeltet is majd műholdakat

A kisebb méretű műholdak gyártásával és teljes körű technológiai hátterével veti meg a lábát az űriparban a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. – mondja Sárhegyi István vezérigazgató, aki emlékeztet rá, hogy a magyar űripar hagyományai Farkas Bertalan űrrepüléséig nyúlnak vissza.

A keddi, floridai találkozón a felek beszéltek a mesterségesintelligencia-fejlesztésről, valamint a magyar–amerikai kereskedelmi és technológiai területeken lehetséges együttműködésekről is.

Jászai szerint a megbeszélés baráti légkörben zajlott, s ez volt az első fontos lépés a felek közötti együttműködés kiterjesztésében, amely jótékony hatással lehet az új technológiák meghonosításában, illetve a tengerentúli gazdasági kapcsolatok fejlesztésében.

(via portfolio.hu)

Messze nagyobb befolyása lehet Elon Musknak a Trump-kormányra, mint kinevezéséből fakad

Miután legalább 132 millió dollárral – és feltehetően az X platform algoritmusának megpiszkálásával – támogatta a megválasztott elnök kampányát, a világ leggazdagabb embere a mostani kinevezése után úgy kezelné az amerikai kormányzatot, mintha csupán egy újabb pénznyelő közösségi platform lenne. Musk a támogatásért és a tanácsokért már most jókora hasznot tett zsebre, de Trump további ígéretekkel kecsegteti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!