Sárhegyi István: a 4iG nemcsak gyárt, hanem irányít és üzemeltet is majd műholdakat
A kisebb méretű műholdak gyártásával és teljes körű technológiai hátterével veti meg a lábát az űriparban a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. – mondja Sárhegyi István vezérigazgató, aki emlékeztet rá, hogy a magyar űripar hagyományai Farkas Bertalan űrrepüléséig nyúlnak vissza.
HVG: Hogyan kezdődött a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. útja?
Sárhegyi István: A 4iG Csoport 2020 óta tudatosan építkezik az űripar, valamint a védelmi ipar területén. A kezdőlépés a CarpathiaSat alapítása volt négy évvel ezelőtt, amellyel azt a célt tűztük magunk elé, hogy az első magyar kereskedelmi műholdat mi állítsuk geostacionárius pályára. Ezt számos akvizíció, illetve befektetés követte, és a német védelmi ipari óriásvállalat, a Rheinmetall 25 százalékos stratégiai tulajdont szerzett a 4iG Csoportban. A REMRED 45 százalékos tulajdonrészének megvásárlásával, illetve a zöldmezős beruházásban elindított martonvásári űripari gyártóközpont építési munkálatainak befejezését követően a portfóliónk lassan teljessé válik, amit a csoporton belül működő önálló holdingvállalat, a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. alatt egyesítettünk. A növekedést számos geopolitikai tényező is indokolja, ilyen az ukrajnai háború 2022-es kitörése, a közel-keleti helyzet eszkalációja vagy az örmény–azeri konfliktus. A piac reagált ezekre a változásokra,
a védelmi ipar ma már nem párosul negatív felhanggal, felértékelődött a megítélése
nemcsak a kormányok, hanem a társadalmak szempontjából is. Az ilyen technológiai vállalatokba rengeteget friss forrás érkezik befektetési és kockázati tőkealapoktól, ami a nemzetközi gazdasági növekedés lassulásával még nagyobb szerepet ad az iparágnak.
HVG: Milyen tudásra alapozhat a magyar űripar?
S. I.: Erről nagyon kevés szó esett itthon az elmúlt évtizedekben, Magyarországnak jelentős űripari öröksége van, amihez vissza tud nyúlni. Farkas Bertalan 1980-as űrrepülésével kapcsolatban komoly tudományos munka zajlott, elsősorban a háttérsugárzás-mérés kapcsán, ami az egyik sarokköve az emberrel végrehajtott küldetéseknek. A REMRED az úgynevezett spin-off vállalata az űrt is megjárt Pille nevű eszközt kifejlesztő kutatóintézetnek.
A Pille különböző továbbfejlesztett változatai azóta már többször jártak a világűrben
a NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) által indított programok keretében. Ez szép példája annak, ahogyan egy 50 éves know-how hasznosul. De említhetném a cégcsoporton belül működő HungaroDigitelt is, amely az 1990-es évek eleje óta a földi állomásaival a geostacionális kommunikációs, műholdas piacon meghatározó szereplő. A 4iG Csoporton belül a távközlés és a hagyományosan erős informatika az űr- és védelmi ipari lábunkkal szoros szinergiában működnek, ezek az iparágak egymásra épülő technológiákat és innovációkat használnak. Tehát ezekre az erős alapokra, a csoporton belül meglévő szaktudásra és know-how-ra szeretnénk építeni a jövőben.