Messze nagyobb befolyása lehet Elon Musknak a Trump-kormányra, mint kinevezéséből fakad

9 perc

2024.11.13. 17:00

2024.11.13. 20:32

Miután legalább 132 millió dollárral – és feltehetően az X platform algoritmusának megpiszkálásával – támogatta a megválasztott elnök kampányát, a világ leggazdagabb embere a mostani kinevezése után úgy kezelné az amerikai kormányzatot, mintha csupán egy újabb pénznyelő közösségi platform lenne. Musk a támogatásért és a tanácsokért már most jókora hasznot tett zsebre, de Trump további ígéretekkel kecsegteti. Hamarosan hívhatjuk oligarchának!

Nem okozott nagy meglepetést Donald Trump bejelentése, hogy Elon Musk, a világ leggazdagabb embere és egy másik milliárdos üzletember, a republikánus előválasztáson eleinte Trump ellen induló, később azonban a javára visszalépő Vivek Ramaswamy kapják a kormányzati kiadáscsökkentéssel járó feladatokat az új kabinetben.

Ehhez egy minisztériumot is létrehoznak, a kormányzati hatékonyságért felelős minisztériumot, angolul Department of Government Efficiency, azaz DOGE (a rövid név megfelel Musk kedvenc kriptovalutájának), amely azonban csak nevében lesz minisztérium, hivatalosan a milliárdosok csak tanácsokat fognak adni Trumpnak, így Musknak és Ramaswamynak a kormányzati alkalmazottakra vonatkozó összeférhetetlenségi szabályoknak nem kell megfelelniük, Musknak nem kell például lemondania a Tesla és a SpaceX vállalatokban betöltött vezérigazgatói pozícióiról.

Ennél a hivatalosan bejelentett tanácsadói szerepnél azonban Elon Musk kormányzati befolyása messze túlmutat. Trump múlt heti választási győzelme óta a Tesla-alapító techmilliárdos szinte beköltözött Trump floridai birtokára, esténként vele vacsorázik a teraszon, vasárnap pedig a családjával lógott a golfpályán. Musk beleszól a kinevezésekkel kapcsolatos döntésekbe, de ott van a szobában akkor is, amikor Trump a világ legfontosabb vezetőivel beszél telefonon. A megválasztott elnök bevonta a Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetésébe, sőt Trump és Putyin ukrajnai háborút is érintő telefonos egyeztetését megelőzően Elon Musk titokban már egyeztetett Putyinnal is – derítette ki a Wall Street Journal.

Többek szerint – akik látták –

Trump kvázi beleszeretett Muskba.

„Meg kell védenünk a zseninket, nincs belőlük olyan sok” – mondta a megválasztott elnök győzelmi beszédében. Akik ismerik Trumpot, azt állítják, jellemző rá, hogy választ maga mellé valakit, akivel állandó kapcsolatban áll, folyamatosan megbeszéli ügyeit. Ilyen volt például, pályája kezdetén, a hetvenes években Roy Cohn ügyvéd, aki szinte mentorként vezette rá azokra a trükkökre, amelyek sokak szerint máig is jellemzőek az elítélt bűnöző elnök stílusára. Úgy tűnik, Elon Musk a következő ilyen “mentor”.

Trump, a pereskedés művésze: élet a több ezer bírósági ügy és történelmi vádak árnyékában

Donald Trump nevét nemcsak sok ingatlanüzlete és politikai karrierje tette híressé, hanem az a több ezer peres ügy is, amelyekbe az elmúlt évtizedekben keveredett. Ezek sokszor kétes üzleti manőverek, máskor például szexuális zaklatás vagy becsületsértés vádja miatt indultak ellene.

Veszély a demokráciára? Nem, veszély a bürokráciára!

– kommentálta Musk a tulajdonában lévő X közösségi platformon a bürokráciacsökkentési feladatáról szóló bejelentést. A kisebb és hatékonyabb kormányzat kialakítására Musk és Ramaswamy másfél évet kaptak az elnöktől. Trump ugyanis a függetlenségi nyilatkozat 250. évfordulójára, 2026. július 4-re ezzel szeretné “megajándékozni” az amerikaiakat, egyúttal “korunk Manhattan tervének” nevezte a programot.

Nem új keletű, hogy Musk hivatalosan a kormányzat karcsúsítását kapja feladatul. Főként annak fényében nem meglepő ez, hogy miután megvásárolta a Twittert, drasztikus létszámcsökkentést hajtott végre költségcsökkentési célzattal. Elbocsátotta a cég alkalmazottainak körülbelül 80 százalékát, amivel a vállalat létszáma a korábbi mintegy 7500 dolgozóról mindössze 1500 főre csökkent​.