szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A gazdasággal kapcsolatos optimista várakozásokat tükrözi, hogy a hazai cégek több mint harmada munkaerőfelvételt tervez jövőre. Vannak azonban kivételek, mint a kormány számára különösen kedves és a magyar gazdaságban is komoly szerepet játszó autóipari ágazatban aktívak.

A hazai vállalkozások több mint harmada bővíteni kívánja munkatársai számát a jövő év első negyedévében, igaz, minden ötödik csökkentéssel számol – derül ki a Manpower Magyarország kedden közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből. A globális munkaerőközvetítő szerint a munkáltatói válaszokból származtatott, szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) +14 százalékos átlagos értéket ért el, ami 3 százalékponttal elmarad az előző negyedéves értéktől, ugyanakkor éves szinten 4 százalékpontos növekedést mutat. 

Noha a legfrissebb GDP adatok még recessziót mutatnak, az év elejére a munkáltatók több mint harmada létszámnövelést tervez végrehajtani, ami a hazai vállalkozások optimista várakozásait jelzi a jövő évre vonatkozóan – kommentálta a fejleményeket Fehér Tamás, a Manpower magyarországi, horvátországi és szlovéniai ügyvezető igazgatója, aki szerint sok cég azzal számol, hogy élénkülnek a piacaik, de a tendencia korántsem egyöntetű. 

Kedvező jel, hogy a legnagyobb szegmenst jelentő alapanyag- és feldolgozóipar szereplőinek várakozása rengeteget javult az elmúlt egy évben (mint megírtuk, a feldolgozóiparban is pislákolni kezdett a remény az utóbbi időben), ugyanakkor például az autóiparban tevékenykedő cégek továbbra is visszaesésre számítanak. Az autóipar és az akkumulátoripar döcögése komoly szerepet játszott abban, hogy technikai recesszióba süllyedt a magyar gazdaság.

Fényfolyosó az esztergomi Suzuki-gyárban – itt még pont nem látszik a fény
Fazekas István

Egy régió egyáltalán nem optimista

A 14 százalékos létszámbővítési mutató országos átlagot mutat, ami régiónként eltérően alakul. Átlag felettiek a munkáltatók várakozásai 

  • Nyugat-Dunántúlon: – NFM: +21%, 
  • Észak-Magyarországon: – +18%, 
  • Budapesten: +15%. 

A többi régióban kisebb mértékű növekedésre lehet számítani, a Dél-Dunántúl (-5%) pedig – immár második negyedéve – negatív kivételnek számít: itt újra többen jeleznek előre elbocsátást, mint munkaerőfelvételt. 

Az autóiparban nincs optimizmus

Szektoronként vizsgálva is komolyak az eltérések. Átlag feletti lehet a létszámnövekedés 

  • az alapanyag- és feldolgozóiparban: +26%,
  • a pénzügyi és ingatlanos ágazatban: +23%.

Átlag körüli alakulhat 

  • a fogyasztói javak és szolgáltatások: +13%, 
  • az információtechnológia: +12% területe. 

Mérsékelt létszámnövekedésre számítanak 

  • a kommunikációs szolgáltatások: +9%, valamint 
  • az egészségügy és élettudományok: +6% ágazatában. 

Csökkenés várható ugyanakkor a logisztika és autóipar (NFM: -5%) vállalatainál, ahol 20 százalékpontot esett ez a mutató, ami jól tükrözi az európai autóipart sújtó jelenlegi problémákat. Szintén nettó leépítés várható az energia és közmű (-4%) szegmensben. 

Számít a méret

Cégméret alapján összességében valamennyi kategóriában létszámnövelési szándék tapasztalható, ám a mikro- és kisvállalkozások körében ennek mértéke (6-8%) jóval az átlag alatt marad. 

Nemzetközi kitekintés

Nemzetközi téren változatlanok a kilátások az előző negyedévhez képest. A mutatószám jelenleg igen magas, 25 százalékon áll. Visszaesést a vizsgált 42 ország közül kizárólag Argentínában (-1%) várnak, és gazdasági vagy politikai nehézségei miatt Hongkong (+6%) és Chile (+8%), valamint Izrael (+8%) számíthat a világátlagtól jóval elmaradó bővülésére. 

Európában összességében kicsivel az átlag alatti a várakozás, de vannak kiugrók, így Svájcban és Hollandiában (NFM: +29-29%), Hollandiában (+30%), valamint az Egyesült Királyságban és Belgiumban (+28-28%) számolnak kiemelkedő munkaerő-bővüléssel. Európán kívül a következő hónapokban elsősorban Indiában (+40%), az USA-ban (+34%), A Dél-Afrikai Köztársaságban és Costa Ricában (+31-31%) várják a legnagyobb arányú állomány-bővülést az ottani munkáltatók. 

Minden ötödik cégnek komoly gond a munkaerőhiány

A felmérést a világ 42 országában, több mint 40 ezer munkáltató körében végezték el, Magyarországon 525 fős reprezentatív mintán. A jövő évi első negyedéves foglakoztatási tervek mellett rákérdeztek arra is, hogy mekkora nehézséget okoz, hogy megfelelő képzettségű jelentkezőket találjanak a nyitott pozíciókra. Bár a hazai cégek 79 százaléka számolt be több-kevesebb problémáról ezen a téren, jelentős nehézséggel emiatt csak 21 százalékuk küzd. A munkaerőhiány a leginkább a gyártási munkakörökben jelentkezik, de a mérnöki és IT munkakörökben is jellemző. 

A képzett munkaerő hiányát a cégek elsősorban a meglévő munkatársak továbbképzésével, illetve fizetésemeléssel igyekeznek csökkenteni – a válaszadók 30-30 százaléka él ezzel az eszközzel. A hirdetési tevékenység növelésével 21 százalék él, és jellemző még a időbeli rugalmasság (részmunkaidő, flexibilis munkaidőkeret – 20%), illetve távoli munkavégzési lehetőség, (16 százalék) bevezetése. A képzett munkaerő kiváltására az automatizációt és a mesterséges intelligenciát egyelőre csak a cégek 12 százaléka alkalmazza. 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!