szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annak ellenére, hogy a mobiltechnológia mindig tartogat váratlan meglepetéseket, a trendek már most valószínűsíthetők.

Igazán nem mondható eseménytelennek az elmúlt év a mobilvilágban, a 1080p-s kijelzők már lehetővé tették, hogy a kép élesebb legyen a telefonon, mint papíron, négymagos processzorok uralják már a telefonokat (még az olcsóbbakat is), és néhány okoskészülék kamerája a profi DSLR-eket is lepipálja. Mi jöhet mindezek után 2014-ben?

Egyre jobb a felbontás

Bár már a 1080p felbontás is hihetetlen élességű képek megjelenítéséről gondoskodik, még nem értük el azt a határt, amelynél nagyobbat tényleg nem érdemes csinálni (persze már a 1080p-ről is azt mondták, nincs is igazi előnye a 720p-hez képest). 2014-et várhatóan az 1440p-s telefonok megjelenése jellemzi – e világelsőséget ezen a területen, lekörözve a Samsungot, a Vivo szerezte meg. Az ilyen kijelzők 75%-kal több képpontot tudnak megjeleníteni, mint 1080p-s társaik.

A Vivoé a dicsőség: a világ első 2K-s telefonja

Jönnek a hajlékony kijelzők

2013 vége felé már betekintést kaphattunk a hajlékony kijelzők világába, a Samsung Galaxy Rounddal, illetve az LG G Flexszel. Ezek a modellek egyelőre még csak keveset mutattak meg abból, miért is jó ez a megoldás. Mindenesetre az LG állítólag továbbfejleszti újdonságát, és az LG G Flex 2 kijelzőjét már 90 fokos szögben is meg lehet hajlítani.

64 bites chipek

Az Apple indította a trendet saját A7 egylapkás rendszerével (system on a chip, SoC), amelyet az iPhone 5S-ben az iPad miniben és az iPad Airben használ. Ez a chip már 64 bites címzést tesz lehetővé, és persze a vetélytársak is azonnal ugrottak rá.

A Qualcomm decemberben már be is jelentette 64 bites utasításkészletű processzorát, a Snapdragon 410-et, amelyet az olcsóbb okostelefonokba szánt. A lapkában négy Cortex-A53 mag és egy Adreno grafikus mag található. Arról is hallani, hogy a Samsung várhatóan 64 bites Exynos chipet fog tenni a Galaxy S4 utódjába.

Persze azt nem árt tudni, hogy az Android jelenleg nem támogatja a 64 bites címzést (bár a Google állítólag már teszteli a 64 bites változatot), ami egy lassú, ám mindenképp érdekes átmenetet vetít előre. Azonban tény, hogy 2014-ben a felhasználók egyre inkább ragaszkodni fognak a 64 bithez, még hogy ha ez sok esetben nem is jár érezhető előnnyel.

Megnyitotta a sort...

Verseny a kamerák világában

2013 egyik legnagyobb nokiás mérnöki bravúrja kétségtelenül a Lumia 1020 41 MP-es kamerája volt. Ezt a Lumia 1520-as követte a maga 20 MP-es érzékelőjével, s ezzel csak a Sony vehette fel a versenyt az Xperia Z1-gyel.

Úgy tűnik, a megapixelverseny 2014-ben fog igazán kiéleződni a gyártók között, bár ez nem azt jelenti, hogy jönnek a 41 MP-es telefonok. Jelenleg az vetíthető előre, hogy a Galaxy S4, a HTC One, az LG G2 és egyéb csúcskészülékek utódai jóval nagyobb felbontású kamerákkal érkeznek a korábbiaknál, általában a 20 MP-es tartományban lesznek. Az optikai képstabilizátor pedig alapfelszereltséggé válik ebben az évben.

Igazi mérnöki bravúr került a Lumia 1020-ba
László Ferenc

Olcsó húsnak nem mindig híg a leve

2013-ban már számos eszközt csomagoltak tisztességes hardverbe, elfogadható áron. Ilyen volt például a Nexus 5, amely kellően gyors volt fantasztikus megjelenítéssel, és mindössze 350 dolláros ár társult hozzá. Amúgy a Nexus 7 is bizonyította, hogy nem kell feltétlenül csillagászatira szabni annak az árát, ami jó. A Moto G is meghódította a középkategóriás készülékek világát, és persze ne feledkezzünk meg a Windows Phone-galaxisról sem, ahol az ugyancsak elérhető áru Lumia 520-as fogyott a legjobban.

A Google továbbra is kitart az olcsó Nexusok mellett, és 2014-ben vélhetően egyre több gyártó követi majd a példáját, szem előtt tartva a sok kicsi sokra megy igazságát. Ezt azonnal alá is támasztja az a hír, hogy érkeznek a prémium Samsung telefonok olcsóbb változatai.

Nexus 5: minőség elérhető áron

És az operációs rendszerek

A mobil operációs rendszerek piacát a múlt évben az Android uralta, és nagyon úgy tűnik, hogy a trend ebben az esztendőben sem változik. Vannak persze feltörekvő rendszerek is, például a Firefox OS, a BlackBerry 10, a Sailfish OS, az Ubuntu Touch vagy a Tizen, amelyekről már sokat hallhattunk 2013-ban.

Ennek ellenére most úgy tűnik, idén is a hármasfogat (Android, iOS, Windows) uralja a piacot, hacsak nem áll elő valamelyik kevésbé menő rendszer néhány kihagyhatatlan újdonsággal.

Ha nem akar lemaradni az idei év újdonságairól, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!