szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az internet új, szigorúbb nemzetközi szabályozásában látja az egyik megoldást a fokozódó terrorveszélyre Theresa May.

A brit miniszterelnök a kabinet válsághelyzeti tanácskozó testülete, a COBRA ülése után, a Downing Streeten tett nyilatkozatában beszélt arról, hogy szerinte a jelenlegi internet biztos búvóhelyet és kommunikációs csatornát biztosít az iszlám szélsőségeseknek. “Nem adhatunk ennek az ideológiának egy olyan biztonságos zugot, amelyre szüksége van ahhoz, hogy terjedjen – márpedig pontosan ezt jelenti számukra az internet, illetve azok a nagyvállalatok, melyek internetalapú szolgáltatásokat nyújtanak” – mondta a kemény hangú nyilatkozatban.

Theresa May szerint minden demokratikus, szövetséges kormánynak együtt kell működnie az internet újraszabályozásában, hogy megelőzzék a terrorista nézetek terjesztését és a terrorcselekmények megtervezését. Eközben az Iszlám Állam is úgy tervezi: rákapcsol, és jön a mindig és mindenhol jelen lévő ISIS 2.0.

Veszélyben az internet szabadsága? Avagy: valamit valamiért

May egyébként előszeretettel nyúl az internet szabadságát korlátozó eszközökhöz. A tavaly elfogadott Investigatory Powers Act nevű megfigyelési törvényben a kormányzó erő arra kötelezte az internetszolgáltatókat, hogy minden egyes felhasználónál listázzák a megtekintett weboldalakat, és ezt a listát egy éven át megtartsák mindenkiről. A listához a rendőrök mindenféle bírói határozat vagy parancs nélkül hozzáférhetnek.

A hasonló szabályozási ötletel felvetése jellemzően vegyes fogadtatásban részesül – már csak azért is, mert az internet eredeti célja éppen az volt, hogy a világon minden ember szabadon, a kormányok betekintése és kontrollja nélkül kommunikálhasson.

Ha értesülni szeretne a várható szigorításokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megvan a lista, ezeket a programokat használják az Iszlám Állam terroristái

Miközben az Iszlám Állam arra törekszik, hogy interneten terjesztett toborzó üzenetei minél több emberhez eljussanak, az online propagandagépezet mellett a világon mindenfelé jelenlévő tagok belső kommunikációs célból is használják a mobil- és internetes szolgáltatásokat. Találkozók megbeszéléséhez, műszaki leírások átadásához, merényletek szervezéséhez.