Őszre ismét 70 milliárd forintra nőhet a kórházak adóssága
A 60 milliárd forintos kórház-konszolidáció ellenére továbbra is 30 milliárd forintnyi tartozást görgetnek az intézmények maguk előtt. Mivel a tartozás egy jelentős része az eszköz beszállítókat érinti, ezen vállalkozások ellehetetlenülésének érdekében, az életmentő egészségügyi eszközök áfájának 27-ről 5 százalékra való csökkentését kezdeményezi a Magyar Orvostechnikai Beszállítók Szövetsége.
A kormány június elejére törlesztette az orvostechnikai eszközbeszállítók felé a március végéig fennálló lejárt tartozásokat, de a konszolidációra fordított 60 milliárd forint csak részben enyhítette a helyzetet, a kórházak ugyanis további 30 milliárd forintnyi tartozást görgetnek maguk előtt az, ami szeptember végére ismét megközelíthet a 70 milliárd forintot. A Magyar Orvostechnikai Beszállítók Szövetségének (MOBSZ) szakértői továbbra is egy védőháló felállítását és az életmentő eszközök áfájának 27 százalékról 5 százalékra csökkentését szorgalmazzák a vállalkozások ellehetetlenülésének megakadályozására – derül ki a MOBSZ sajtóközleményéből. Így az ÁFA előfinanszírozásának a rendkívüli terhe részben csökkenne. Miközben a gyógyszerek esetén 5 százalékos kulcsot alkalmaznak, addig egy életmentő, beültethető defibrillátor vagy egy szívkatéter esetén 27 százalékos áfát kell fizetni. A szövetség szerint az áfát az orvostechnikai beszállítók rendesen fizetik, ugyanakkor az eszközök ára mellett, ezt sem kapják meg időben a kórházaktól.
A MOBSZ szakértői szerint a kórházi tartozások finanszírozására az állam kamatmentes hitelt nyújthatna a vállalkozásoknak, készfizető kezességet vállalhatna a kórházi tartozásokra, illetve megfontolandó a tartozások ingyenes faktorálása is. A védőháló működtetésében kiemelt szerepe lehet az állami hátterű hitelintézeteknek. Számításik alapján, sem egy kamatmentes hitel, sem a készfizető kezesség nem járna valós kiadással az állami költségvetés számára. Ugyanakkor, ha nem rendeződik a finanszírozás helyzetet, az áfát, az ingyenesen kihelyezett árukészleteket és az egyéb költségeket is beleszámítva ezen hazai kis- és középvállalkozások éves árbevételükkel finanszírozzák az egészségügyet.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!