szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Bostoni Egyetem pszichológia professzora szerint semmi gond nincs azzal, ha robotok elveszik a munkánkat. Sőt. Olyan utópisztikus világot vizionál, ahol heti 10 óra munkával biztosítható a tisztes megélhetés, a hátralévő időben pedig végre azt csinálhatjuk, ami minden alkotó tevékenység alapja: játszhatunk.

Peter Gray professzor nem érzi fenyegetésnek, hogy robotok vehetik ki a munkát az ember kezéből, sőt, úgy látja, hogy az ember természetes viselkedésétől idegen a mindennapi robotolás. „Sokan félnek attól, hogy elveszik a munkájukat a robotok, és nem találnak megélhetést maguknak. De mi történne akkor, ha erre a szisztematikus problémára találnánk egy megoldást. Egy olyan rendszert, ahol heti 10 óra munkával megteremthető lenne egy kielégítő életszínvonal. Vajon boldogabbak lennének az emberek egy ilyen világban?” – teszi fel a kérdést Gray, aki szerint ez nem is kérdéses.

Bár elismeri, hogy vannak vélemények, amelyek szerint a munka ad célt az emberi életnek, ezért van értelme reggel kikelni az ágyból. Ezt igazolni látszik, hogy az állásukat elvesztettek gyakran depresszióssá válnak, vagy a nyugdíjas kort elérők körében is gyakran tapasztalható, hogy hirtelen haszontalannak érzik magukat. De ezek a jelenségek csak egy olyan világban jelentkezhetnek, ahol a munkanélküliség a bukás szimbóluma. A szellemileg és fizikailag is kifacsart dologzók pedig kimerülten térnek haza a munkából, melynek monotonitása már rég kiölte a játékosságot - olvasható a GE Reports oldalán.

„Szó sincs arról, hogy az ember alapvetően lusta lenne, inkább játékos, kíváncsi. Egy olyan világban, ahol sokkal kevesebbet kéne dolgozni, az emberiség kivirágozna” – véli a professzor, amit három érvvel igyekszik igazolni.

1. Nem csak a gyerekek játékosak

A gyerekek a természet adta kíváncsiságot és játékosságot nem kinövik, hanem az iskola, a társadalmi berendezkedés nyomja el bennük, amikor a munkára nevelik őket. Szó sincs arról, hogy az ember eredendően lusta lenne: a gyerekek egy pillanatra sem állnak meg, játszanak, történetek találnak ki, építenek, gondolkodnak. Amíg a munka monotonitása, a kimerültség el nem nyomja ezt az ösztönös adottságot.

2. Az ősember sem dolgozott 20 óránál többet

Antropológusok arra jutottak, hogy feltételezhetően a vadászó-gyűjtögető közösségekben sem dolgoztak heti 20 óránál többet. Legalábbis körülbelül ennyi időt emésztett fel a létfenntartáshoz köthető tevékenységük, idejük többi részében zenéltek, történeteket meséltek, pihentek, másik törzseket látogattak. De a vadászatot sem munkának élték meg, mindig temérdek jelentkező volt a feladatra. Egyes antropológusok szerint nem is volt szavuk a munkára.

3. Minden eredmény a játékosságra vezethető vissza

Legalábbis a holland író, Johan Huizinga erre jutott 1930-ben írt könyvében, a Homo Ludens-ben, ami nagyjából annyit tesz: játékos ember. Elmélete szerint az ember legalapvetőbb tulajdonsága a játékosság, és mind, az emberi létet gazdagító kulturális, tudományos eredmény ezen játékosság motivációs erejének tulajdonítható. Ezek az eredmények pedig akkor születtek, amikor az emberek, a munkavégzés alól felszabadulva szabadon "játszhattak", például ahogy tették ezt az ókori Athénban. Friedrich Schiller is azt írta: „Az ember akkor igazán humánus, amikor játszik."

Az ön munkáját is gép fogja hamarosan elvégezni

Húsz éven belül az EU országaiban a jelenlegi munkahelyek felét igen nagy eséllyel automatizálják. Vagyis nem lesz szükség a különböző szektorokban humán munkaerőre, az emberek helyett robotok, gépek, szoftverek végzik majd el a munkát. Nyakunkon egy hatalmas munkanélküliségi hullám, lehet aggódni, és nekiállni munkát keresni? Vagy jöhet a géprombolás új korszaka?

Gray szerint nem másról van szó, mint hogy a gyűjtögető-vadászó életmód elhagyása óta egyre inkább elnyomjuk magunkban ezt a játékosságot. Azonban a technológia segítségével most újra lehetőséget kapunk, hogy újra kiteljesítsük humanizmusunkat. Már csak egy olyan gazdasági modellt kéne kreaálni, amiben heti 10 óra munkával megoldható a létfenntartásunk. Erre viszont nincs javaslata a professzornak, meghagyja a feladatot a közgazdászoknak.

Dolgozóim robotokra cserélném

A robot nem fárad el, nem akar cigiszünetet, nem lesz beteg a gyereke, sőt szülni sem akar, és soha nem perli be a munkáltatóját. És persze a minimálbére sem nő. Egy cégvezér elkezdi az álmát megvalósítani.

 

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Istenkeresés vagy anyagba fulladás? Ez a játék tétje Ivan Viripajev orosz író Részegek című darabjában

Istenkeresés vagy anyagba fulladás? Ez a játék tétje Ivan Viripajev orosz író Részegek című darabjában

Van egy lista, amely szerint Bukarest áll az EU élén, és a Dunántúl nagy része is a legjobbak közé tartozik

Van egy lista, amely szerint Bukarest áll az EU élén, és a Dunántúl nagy része is a legjobbak közé tartozik

Marco Rubio külügyminiszter felfüggesztette az USA nemzetközi fejlesztési ügynökségének működését, mert szerinte nem igazodott az amerikai nemzeti érdekekhez

Marco Rubio külügyminiszter felfüggesztette az USA nemzetközi fejlesztési ügynökségének működését, mert szerinte nem igazodott az amerikai nemzeti érdekekhez

A múlt éjjel volt a leghidegebb a télen, -25,7 fokot mértek a Bükkben

A múlt éjjel volt a leghidegebb a télen, -25,7 fokot mértek a Bükkben