szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint négyezer világrekordot gyűjtöttek össze a nemrég megjelent Guinness World Records idei kiadványában. A hvg.hu a kötetben is szereplő rekordokból szemezgetett, videóval.

„Elképzelhető, hogy meg tudja nyalni a saját szemöldökét, de ez önmagában nem rekord” – teszik helyre olvasóikat a Guinness World Record (GWR) idei kiadású könyvében a szerkesztők, akaratlanul is azt sugallva, hogy a közel 300 oldalas, három dimenziós képekkel is gazdagon illusztrált kötetet csak olyan szerény értelmi képességű emberek olvassák, akik magával a rekord fogalmával sincsenek tisztában.

A legeket tizenegy fejezetbe – például sport, szórakoztatás, emberi teljesítmények – kategorizáló szerkesztők nem minden Guinness-rekordot publikáltak, ami érthető: az elmúlt évben a GWR-hez több mint 35 ezer rekordkérelem érkezett, ezek közül alig több mint kétezer került bele az adatbázisukba, ami idestova negyvenezer rekordot tartalmaz – de a könyvben „csak” 4000 bejegyzésre maradt hely.

A rekordvadászat egyébként közel sem egyszerű feladat, főleg akkor, ha nem emberi teljesítményről van szó. Képzeljük csak el, milyen nehéz helyzetben voltak a rekordregisztrálók, amikor 2006-ban elhunyt a világ legalacsonyabb embereként számon tartott dominikai Nelson de la Rosa, és Belső-Mongóliába kellett utaznia a stáb egyik tagjának, hogy a helyi kórházban személyesen mérje le Nelson rekorder-utódját, He Pinpinget.



A GWR stábját sokszor „külsősök” is kisegítik. Például Paul O’Grady tévésztár, akinek a showműsora nélkül nem tudhatnánk meg olyan fontos információt, hogy vajon mennyi az egy perc alatt elfogyasztott legtöbb, krémmel megtöltött képviselőfánk, netán a legtöbb fejjel feltört tojás. Az alábbi videóban a showműsorban végrehajtott egyik rekordot láthatjuk:

Egyik kedvencünk az amerikai Darren Taylor, akinek az a hobbija, hogy nagyon magasról ugrik nagyon sekély vízbe: tavaly nyáron 10,7 méter magasról vetette magát egy 30 centiméternyi gumimedencébe. De legalább ilyen nagyra tartjuk honfitársa, Russel Byars munkásságát, aki a kacsázás Guinness-rekordere. A versenyszám lényege, hogy úgy kell egy lapos követ a vízbe dobni, hogy az minél többször megpattanjon a víz felszínén. Byarsnek ez ötvenegyszer sikerült.

Szerencsére nemcsak a tengerentúlon vannak különleges hobbival megáldott emberek, hanem Európában is. A német Robert Ebnert Guinness-rekordert például a faipari vállalatok HR-menedzsereinek figyelmébe ajánljuk: egy perc alatt képes kettévágni 70 darab fahasábot.

Bár a könyv egyes fejezetei tele vannak idétlen és haszontalan rekorddal (példa erre a legtöbb összetört vécédeszka), a komolyabb témák, így a politika, a gazdaság és a tudomány iránt érdeklődök is találhatnak benne rengeteg érdekességet. Így megtudhatjuk azt is, melyik a legerősebb lézer, a legnagyobb emberszabású robot vagy éppen a legtartósabb ceruzaelem, ahogy azt is, hogy melyik a világ leggazdagabb lázadócsoportja, vagy melyik állat képes a leggyorsabban átalakulni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!