Tudásközpontot avattak Debrecenben

1 perc

2005.06.30. 13:49

Nyílt nap keretében mutatták be a Debrecenben létrehozott regionális egyetemi tudásközpontot, melynek elsődleges feladatául a tudományos vívmányok gyakorlati alkalmazását tűzték ki.

A Genomnanotech nevű tudásközpontot a Debreceni Egyetem (DE) és 16 - főként helyi - vállalkozás hozta létre - mondta el Fésüs László akadémikus, a projekt szakmai vezetője. A tudásközpont létrehozásához 1,7 milliárd forint pályázati támogatást nyert az egyetem. Legfontosabb céljuknak azt tekintik, hogy az egyetemen folyó alapkutatási eredmények mielőbb hasznosuljanak a gyakorlatban, termékké váljanak.

A tudásközpontban aktívan együttműködnek a DE költségvetési kutatóhelyei a vállalkozói szférával. Ezáltal erősödik az egyetem alkalmazott kutatási potenciálja, innovációs és tőkevonzó képessége, s javul a vállalkozások kutató-fejlesztő tevékenysége - mondta Fésüs László.

Több fejlesztés már közel van a felhasználáshoz és számos új projektet indítanak, amihez európai uniós támogatásra is számítanak. Példaként említette az új eljárások kidolgozását a legjelentősebb népbetegségeket egyesítő, úgynevezett "metabolikus szindróma" diagnosztikájában és terápiájában, vagy a versenyképes agrár-biotechnológia megalapozását, illetve az orvosbiológiai mérésmetodika és nanotechnológia programot.

Az egyetem és a vállalkozások együttműködéseként létrejött konzorcium gondoskodik a kutatás-fejlesztés eredményeinek hasznosításáról, az új termékek piacra viteléről is. Fésüs László végezetül elmondta: a Genomnanotech tudásközpont kutatási és innovációs tevékenysége az Európai Unió 6. K+F keretprogramjával összhangban működik, jól illeszkedik a tervezett 7. keretprogram élettudományi kutatás és technológiafejlesztés programjához is. A Genomnanotech tudásközpont nyílt napja volt az első rendezvény, amelyet a DE most elkészült, átadás előtt álló élettudományi épületében rendeztek.