Tiltakoznak a Tesco és az Auchan dinnyeakciói ellen
A Tesco és az Auchan áruházláncok görögdinnye kiárusítási akciója ellen tiltakoznak a termelők - mondta kedden Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
A szakember közölte: a termelők úgy vélik, hogy az áruházláncok görögdinnye árusítási akciója egyértelműen árletörő jellegű. Ezért levélben kérik az agrártárca vezetőjét Gráf Józsefet, hogy tartassa be az áruházláncokkal a törvényeket. Szeretnék, ha nem lehetne beszerzési ár alatt értékesíteni a terméket, valamint az ellenőrzésekkel szűrjék ki az esetleges számlázási manipulációkat, valamint ne lehessen hamis származási helymegjelölést alkalmazni.
Mártonffy Béla példaként említette a Tesco áruházláncot, ahol jelenleg - augusztus 9-ig - 29 forintos kilogrammonkénti áron adják a görögdinnyét a vásárlóknak. Az árut magyar tartályládákban, másodosztályú minősítéssel és görög származási helymegjelöléssel kínálják.
Az ügyvezető igazgató aláhúzta, jelenleg a magyar görögdinnye-piacon nincs túltermelés, ezért indokolatlannak tartják az akciózást, különösképpen másodosztályú áruval. Emellett az áru eredete is kérdéses, mivel ilyenkor Görögországban már nincs görögdinnye, szezonja egy hónappal ezelőtt véget ért.
Ezért a Tesco akcióját, valamint az ehhez csatlakozó Auchan ármérséklését is - ez utóbbi 25 forintos kilogrammonkénti árat jelent - manipulatívnak és tisztességtelennek tartják. Mártonffy Béla úgy fogalmazott: "az áruházláncok orruknál fogva vezetik a kormányt, és az ágazatokat is, fütyülnek mindenre".
Jelenleg Magyarországon a görögdinnye beszerzési ára 30-40 forint között van kilogrammonként, átlagosan 35 forintot adnak egy kiló görögdinnyéért a felvásárlók. Magyarországon évente átlagosan 200-250 ezer tonna dinnye terem, amelyből mintegy 40 ezer tonnányi a belföldi fogyasztás, a többit kiviszik az országból. A dinnye eladásából a termelők éves árbevétele 8-10 milliárd forintot tesz ki.
Magyarországra évente általában 6-10 ezer tonna import dinnye érkezik, főként Spanyolországból és Görögországból. Ám július elejétől általában már csak magyar dinnye kapható a hazai piacon.