Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Azt akarják elérni, hogy az olajtársaság érdemben tisztítsa meg az általa elszennyezett területet.
Továbbra sem tisztázott, hogy a gárdonyi olajkatasztrófa után a Mol teljes mértékben megtisztítja-e az általa elszennyezett területet, ezért helyi lakosok és a Greenpeace Magyarország együtt pert indítottak – közölte pénteken a Greenpeace.
A környezetvédő társaság és a tizenkét magánszemély az EMLA Környezeti Management és Jog Egyesület segítségével fordult bírósághoz a Fejér Vármegyei Kormányhivatal júniusi döntése miatt, amely döntés értelmében elfogadták a Mol Nyrt. tényfeltárási záródokumentációját. Ez jelentős szennyezés meghagyását engedné a Molnak az érintett gárdonyi területen: kármentesítés után a talajban elérendő célértékek ugyanis helyenként 57-szer, de van, hogy 342-szer több veszélyes anyag jelenlétét engedik meg, mint ami jogszabály alapján már szennyezettnek számít.
A Mol esetleges későbbi, új kármentesítési célértékeket ígért, de erre jelenleg nem kényszeríti őket határozat, így a perrel a lakosok és a Greenpeace azt szeretnék elérni, hogy a bíróság vizsgálja felül a Kormányhivatal döntésének jogszerűségét, és lényegesen szigorúbb kármentesítési célokat határozzanak meg.
Mint emlékezetes, 2024 őszén Gárdony mellett meghibásodott a Mol Pécs és Százhalombatta közötti vezetéke. Ezután közel 40 nap alatt majdnem félezer köbméter gázolaj szivárgott a talajba Gárdonynál úgy, hogy a Mol is tudott róla (eredetileg csak 10 köbméter szivárgást ismertek el). A vállalat állítása szerint a probléma megtalálásához volt szükséges, hogy a sérült vezeték tovább működjön, ám ezt a módszert a Greenpeace által felkért nemzetközi olajipari szakértő határozottan vitatja. A Mol a levelében elismerte, hogy a szennyezés nagyobb hányada – 287 ezer liter a 487 ezerből – a szivárgó cső újranyitása, a szivárgás keresésének időszaka alatt jutott ki a környezetbe.
A Greenpeace Magyarország elvárja a Moltól és a hatóságoktól:
A tavaly elszivárgott gázolaj 15-17 méterrel a föld alatt állt meg. A Mol most föld alatti védőfalat épít, hogy ne terjedhessen tovább a szennyeződés. Az olajtársaságnak a mostani művelet nagyjából 500 millió forintjába kerül, a teljes kármentesítés költsége „a milliárdos nagyságrendet is meghaladhatja”. A fal kiépítése április végén indult, az akkori közlés szerint időtartama körülbelül egy hónap, az előkészítő munkálatokkal és a helyreállítással együtt pedig összesen mintegy két és fél hónapot vesz igénybe. A résfal kialakítását követően a Mol teljes körű helyreállítást és kártalanítást végez – ígérte meg akkor a cég, mellyel kapcsolatban tehát a Greenpeace és a helyi lakosok szkeptikusak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.