Elmúlt az idő, amikor a politikai botrányok egész pályás letámadáshoz hasonlítottak. Már nem az a cél, hogy minél nagyobb lejáratás, minél több csatornán, a voksoláshoz minél közelebb robbanjon a nyilvános térben – magyarázza Janky Béla a Műegyetem Szociológia és Kommunikáció Tanszékének docense. Régen a bizonytalan szavazókat célozták meg a szivárogtatók, ám mostanra megváltozott a közönség.
A jelenlegi mérések alapján a bizonytalan polgárok egyre tájékozatlanabbak, míg a híreket követő szavazók pártpreferenciája egyre inkább rögzült. Így viszont azok, akiket a botrányok elérnek, nagyrészt immunissá váltak, és jelentős politikai tudásukkal ki is magyarázzák, miért nem az ő táboruknak kellemetlen az adott lejáratás.
A botrányok ezért inkább a saját szavazótáboroknak szólnak – magyarázza az MTA főmunkatársa, nem elbizonytalanítani akarják a szavazókat, hanem megerősíteni elhatározásukban. Janky szerint a Wittinghoff Tamásról terjesztett videó jó példa erre.
Titokban rögzített felvételről van szó, a polgármester feljelentést tesz. A budaörsi postaládákba közben szórják a videót hirdető lapokat.
A budaörsi polgármestert az eddigi választásokon valószínűleg olyanok is támogatták, akik egyébként a kormánypártra adják voksukat, amikor az országgyűlés összetétele a tét. Vagyis sokak „nyers véleménye” (miszerint Wittinghoff jó városvezető) eltér a „pártos véleményétől” (miszerint a Fidesz jó az országnak).
A videó nyilvánosságra hozatalával és még inkább annak sajtóban történő kitárgyalásával a budaörsi versenyt pártkérdéssé lehet változtatni. Hiszen Wittinghoff Tamást politikai preferencia alapján támadják, illetve védik a megszólalók. A helyi ügyből, pártkérdés lett, és ezzel a Fidesz figyelmeztetheti szavazóit a helyes magatartásra.