A sorozatról
Az utóbbi egy évtizedben rengeteg különféle könyvet és tanulmányt írtak már Észak-Koreáról. Se vége, se hossza a geopolitikai helyzetről, a Kim-dinasztia uralkodásáról és a disszidensek drámai meneküléséről szóló köteteknek. Nem sok olyat találunk azonban ezek között, amelyeket maguk az észak-koreaiak írtak. Pedig a koreai kultúra és a ráterülő zsarnokság elegye leginkább az helyi emberek történetein és tapasztalatain keresztül érthető meg. A nemrég Magyarországon is napvilágot látott Kérdezz meg egy észak-koreait! című könyvben heten válaszolnak, mesélnek, segítenek megérteni az életkörülményeket, s emlékeznek vissza az Észak-Koreában töltött éveikre. Természetesen mind a hét nyilatkozó már máshol keresi a boldogulást, kivétel nélkül elmenekültek a diktatúrából. A tizenkét témakörben több mint száz kérdés köré csoportosuló válaszokból viszont egy olyan kép is kirajzolódik az országról, ami a híradások fősodrában kevésbé kap helyet: az emberek hétköznapjai még a legnagyobb zsarnokságban sem feltétlenül csak szenvedésről, kínzásról és félelemről szólnak. Tartsanak velünk egy nyolc részes sorozatban, amelyben e könyvből csemegézve mutatjuk be az észak-koreai mindennapokat a divatrendőrségtől a munkahelyeken át a párválasztási szabályokig – mit lehet és mit kell tenni a világ legzártabb országában, az utolsó keményvonalas kommunista diktatúrában? A cikksorozat többi részét itt olvashatja: Kérdezz meg egy észak-koreait! | - Hogyan talál rá az ember a szerelemre Észak-Koreában?
Daniel Tudor: Koreának van egy csungme nevű hagyománya, melynek lényege, hogy a család megkér egy helyi kerítőt, hogy találjon párt a fiának vagy a lányának. A házasság (akkoriban és nagyrészt még ma is) nem annyira két ember, mint inkább két család egybekelése. Bár manapság általános a „szerelemházasság”, a párok jellemzően a barátaikon vagy a család barátain keresztül ismerik meg egymást. Nagyon fontos, hogy az ember jóban legyen a családjával, és elfogadja a társadalmi státusát. A szétszakadás óta azonban Dél liberálisabbá vált, Észak pedig nagyrészt megtartotta konzervatív szokásait.
Kim Dzsejong: Talán képtelenségnek tűnik, de Észak-Koreában éppúgy létezik a szerelem, mint bármilyen más országban, az emberek szabadon párkapcsolatba léphetnek egymással. E kapcsolatok társadalmi megítélése és normái azonban mások, mint Dél-Koreában és a világ egyéb részein. Az észak-koreai románcok és párkapcsolatok meglehetősen eltérhetnek egymástól attól függően, hogy mely tartományról beszélünk. A vidéki területek jellemzően nagyon konzervatívak, és komoly konfliktusokhoz vezethet, ha például egy fiatal lány házasság előtt teherbe esik.

A kapcsolatok megítélése más, mint a világ többi részén /// Mi van a takaró alatt?
AP - David Guttenfelder
A városközpontokban ellenben nincsenek ilyen problémák, ott más az emberek hozzáállása. A csókolózást teljesen normálisnak tartják (noha a nyilvános formáját már kevésbé), és elvétve még olyan lány is akad, aki házasság előtt szül gyereket. Van házasság előtti szex, de nem különösebben gyakori. Bár mindenkinek van némi elképzelése arról, hogy mi történik, ha egy ideje már találkozgat valakivel, a párkapcsolatok fejlődési folyamatában nincs konszenzus, és nehéz olyan sorozatokat vagy filmeket találni, amelyekben az emberek fizikailag kifejezésre juttatják a szeretetüket. Így aztán nem sok pár meri kimutatni az érzéseit mások előtt, akik az efféle viselkedést jellemzően kínosnak találják.