George Floyd halála
Rég nem látott tiltakozási hullámot okozott egy rasszista rendőri túlkapás az USA-ban. A rendőri intézkedés közben meghalt afroamerikai George Floyd haláltusájáról készült videó futótűzként terjedt a neten, zavargásokat váltva ki Minneapolisban és több más városban. Floyd szimbólumává vált a Black Lives Matter jogvédő mozgalomnak, újra napirendre emelve az intézményes rasszizmus problémáját.
Mint egy félárbócra eresztett zászló, amellyel megemlékeznek egy tragédiáról. Ehhez hasonlította Eric Raid, az amerikai futball egyik sztárja azt, hogy 2016-ban féltérdre ereszkedett csapattársával, Colin Kaepernick-kel (nyitóképünkön) a meccsek előtt, a himnusz közben. Kaepernick eleinte azzal tüntetett, hogy leült, nem pedig amerikai módra, a szívére tett kézzel állt a himnusz közben.
Kaepernick és Raid sokat gondolkoztak, hogyan tiltakozzanak a faji egyenlőtlenség és a rendőri brutalitás ellen, még tanácsot is kértek, míg végül a térdelés mellett döntöttek. Ezt méltóságteljesebbnek tartották, mint leülni a himnusz közben. Az már külön történet, hogy a tüntető gesztusnak Kaepernick karrierje látta kárát.
Mindenesetre a gesztus mintegy kéznél volt, amikor ezekben a napokban tömegek demonstrálnak ezen a módon.
Különös játéka a sorsnak és sajátosan erősíti ezt a jelképet, hogy a most folyó tüntetések kiváltó okát, George Floyd halálát épp az idézte elő, hogy egy rendőr rátérdelt a fekete férfi nyakára.
„Most már értitek?!" Megrázó kép ad értelmet Colin Kaepernick térdelésének
George Floyd halála után egy ismerős gesztus jelent meg a közösségi oldalakon.
Erős és teljesen új jelentést kapott tehát a több mint kétezer éves testbeszéd, a letérdelés. Amennyire tudni lehet, Nagy Sándor, a legendás makedón uralkodó és hadvezér volt az, aki az időszámításunk előtti 4. században bevezette az alázatos gesztust, amelyet a meghódított Perzsiában ismert meg. Aki letérdelt az uralkodó előtt, az kifejezte alávetettségét, netán megalázottságát is. Az ókori görögök és a rómaiak ugyanakkor barbár gesztusnak tartották ezt. Utóbbiak idegenkedve figyelték, ahogyan az új vallás hívei, a keresztények térdre borultak az ő istenük előtt.