A garázsból vagy a szomszéd erdőből is jöhet a következő járvány

5 perc

2020.09.21. 11:00

Kettős szorításban él a koronavírus második, az elsőnél talán veszélyesebb hullámával harcoló emberiség: miközben még nincs vakcina a kór ellen, szinte biztosra vezető, hogy belátható időn belül újabb, a Covid-19-nél súlyosabb pandémiák jelenhetnek meg. S ami a legfélelmetesebb, nem kell sok pénz és nagy szaktudás egy mesterséges kórokozó létrehozásához. Csak egy kis düh.

Pusztul a bolygó, a felmelegedéssel járó klímaváltozás és az állatok természetes élőhelyeinek tönkretétele miatt a jelenleginél is súlyosabb pandémia törhet ki – figyelmeztet Ürge-Vorsatz Diána klímakutató. A fenntarthatatlan életmód miatt ugyanis a korábban a civilizációtól elzárt fajok költözésre kényszerülnek, közelebb kerülnek az emberek lakta vidékekhez, és így könnyen átadják a velük már jó ideje együtt élő, az emberek számára azonban merőben új és ezért veszélyes kórokozókat. "Évente már öt olyan járvány pattan ki a világban, amelyet valamilyen új vírus vagy baktérium okoz, s eddig szerencsénk volt, mert egy-egy tényező megakadályozta, hogy igazán veszélyes járvány törjön ki. De

ha például egy ebolához hasonló vírus egy sűrűn lakott és a nemzetközi vérkeringésbe bekapcsolódott városban törne ki, akkor annak valóban beláthatatlan következményei lennének 

– mondja a tudós. 

A klímaváltozás más frontokon is járványveszélyt hoz. A felmelegedés miatt ugyanis olvadnak a gleccserek, és lassan eltűnik az északi- és déli-sarki jégpáncél, s így aktivizálódhatnak azok a mai emberek számára ismeretlen kórokozók, amelyek esetleg több ezer vagy több tízezer éve fagytak bele a jégbe.

Egy kutatócsoport öt évvel ezelőtt megvizsgálta a Kínához tartozó Tibet több gleccserét, és 33, jelenleg nem terjedő víruscsaládot talált a jégben. Ezek között 28 teljesen ismeretlen törzs volt, ezek akár halálos veszedelmet is jelenthetnek, ha a további olvadás következtében kikerülnek a jég fogságából. A kórokozók – erre több bizonyíték is van – hosszú ideig képesek életben maradni a számukra ellenséges viszonyok közepette is, s a Tibetben járt kutatók is több olyan vírust találtak, amelyek mikroszkópok alatt nézve épnek tűntek.

A jégből kiolvadó vírusok veszélyéről: