George Floyd halála
Rég nem látott tiltakozási hullámot okozott egy rasszista rendőri túlkapás az USA-ban. A rendőri intézkedés közben meghalt afroamerikai George Floyd haláltusájáról készült videó futótűzként terjedt a neten, zavargásokat váltva ki Minneapolisban és több más városban. Floyd szimbólumává vált a Black Lives Matter jogvédő mozgalomnak, újra napirendre emelve az intézményes rasszizmus problémáját.
Az adatok alátámasztják ezt az érzést. 2016-ban egy átlagos fehér család vagyona csaknem a tízszerese volt az átlagos fekete családokénak. Az Egyesült Államokban csak a világ népességének öt százaléka él, de a rabok 21 százaléka – és ezek egyharmada fekete.
Alig telik el hét anélkül, hogy újabb hírt ne hallanánk rendőrök vagy polgárőrök által megölt afroamerikaiakról. Minden esetet nagy kéztördelés követ, és felhívások, hogy ideje változtatni a rendőri eljárásokon. De a problémát sosem oldjuk meg – részben azért, mert ez nem egy probléma, hanem sok.

Az amerikaiak nagy része beletörődött, hogy egyenlőtlen társadalomban él, ahol a győztes mindent visz. Az elit vagyona és jövedelme szakadatlanul nő, miközben tízmilliók nem engedhetik meg maguknak az egészségügyi ellátást, a gyermekeik taníttatását és más alapvető dolgokat. Ezt ezerszer leírták már. De ritkán vesszük észre, hogy a rendszer szülte szociális problémák kezelése teljes egészében a rendőrökre maradt.