Magyar találmány az okoseszköz, amely segít tudatosan szagolni
Narancsos borsmentaillatra jó ébredni, fahéjas rozmaringfelhőben könnyen megy a munka Cséffay Alexandra, a MOME idén végzett formatervezője szerint, aki diplomamunkaként intelligens illatórát alkotott.
HVG: Szempont a formatervezésben, hogy a készülő tárgy több érzékszervünkre is hatással legyen?
Cséffay Alexandra: A formatervezők sokáig a látványt részesítették előnyben, nemrég került előtérbe a tapintás fontossága, a szaglásra azonban eddig kevésbé gondoltak. Pedig az illatokat régóta használják a marketingben a vásárlók befolyásolására: ha megcsap a friss kenyér illata, többet vásárolunk belőle. A szakdolgozatomat az emlékek és az érzékek összefüggéseiről írtam. A kutatás során rengeteget tanultam, például azt, hogy milyen kapcsolat van a szaglás és az érzelmek között, hogy az illatok hogyan hatnak a hangulatunkra és a viselkedésünkre. És hogy egy-egy illat milyen erőteljesen felidéz egy rég elfeledettnek hitt emléket. Ilyen élménye szinte mindenkinek van.
HVG: A MOME-n a személyre szabható illatóra volt a diplomamunkája. A szobában elhelyezhető Odeur nem a percek múlását jelzi, hanem nyomon követi, hogy napközben mit csinálunk: érzékeli, amikor felébredtünk, ha idegesek vagyunk, ha pihennénk, és minden pillanatot a legmegfelelőbb illatokkal támogat. Mi adta az ötletet?