Orbán újabb bűvészmutatvánnyal rukkolt elő, de fenyegeti a lengyel baráti tűz
Együtt ünnepelt a lengyel miniszterelnökkel Orbán Viktor, miután első körben sikerült megakadályozniuk az uniós kifizetések feletti hatékony jogállami ellenőrzést. Neki is fájhat azonban, ha a varsói barátai kiprovokálják a válaszcsapást.
Komoly kreativitást igényel a lengyel igazságügyi miniszter hatalmának további kiterjesztése, de ebben nincs hiány, ha a jogállamot kell leépíteni. Zbigniew Ziobro felügyeli hazája ügyészségét, így befolyása van arra, milyen eljárásokat kell megindítani, és melyeket ejteni. Az ő jogkörébe tartozik az is, hogy a tízezer lengyel bíró közül ki ellen indul fegyelmi vizsgálat. Ezzel a vádemelések és az ítéletek feletti befolyás már biztosított, de a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt, élén Jaroslaw Kaczynskivel, még elégedetlen: maradtak ugyanis függetlenségükre kényes, az utasításoknak ellenálló bírák. Miután az egy hónappal ezelőtti elnökválasztáson nyerni tudott a kormány jelöltje, a PiS rászánta magát, hogy a bíróságok maradék ellenállásának is véget vessen.
Míg Orbán Viktor egy évtized alatt tökélyre fejlesztette pávatáncát Brüsszellel, és – az unió kárára folytatott negatív kampányok közepette – igyekszik kettős beszéddel, külföldi partnereknek tett szívességekkel és stratégiai visszavonulásokkal biztosítani az EU-pénzek kiutalását, varsói szövetségesei nyílt ideológiai támadást intéznek a lengyel jogállamiság ellen. Orbán például a 2019-es európai parlamenti választás után úgy ítélte meg, helyzete romlott annyit, hogy le kell mondania a közigazgatási bíróságok már elhatározott bevezetéséről. Kaczynski viszont olyan hévvel és könyörtelenséggel folytatja a lengyel igazságszolgáltatás bedarálását, mintha sürgetné az idő.
Hasonló a helyzet a média területén is. A múlt héten a Fidesz egy „információs ívet” küldött körbe az Európai Néppárt többi tagszervezetének, amelyben visszautasít minden sanda gyanúsítást, hogy bármi köze lenne az Indexnél bekövetkezett tömeges felmondáshoz. Egy magáncég belső konfliktusairól van szó csupán – üzente az EPP-ben felfüggesztett kormánypárt, és a levelet azzal zárta, hogy a Magyarország ellen folytatott jogállami eljárás éppen ilyen légből kapott és kitalált történetekre lett felépítve. Varsóban ezalatt a PiS újra nekifutna a médiaszektor „repolonizációjának”, vagyis a külföldi cégek ágazati kiszorításának. Még csak nem is titkolják, mely német tulajdonú vállalkozásokat néztek ki maguknak.
Foreign Policy - Az EU eladta a lelkét Orbánnak
Leszedi a keresztvizet az uniós csúcson jóváhagyott hosszú távú költségvetésről R. Daniel Kelemen, az amerikai Rutgers Egyetem politológiaprofesszora, aki úgy ítéli meg, hogy a döntés azt igazolja: az EU már régóta feladta, hogy megkövetelje a jogállamot a tagországoktól.