Hajmeresztő kamu kerül néha a tudományos lapokba, sőt nem is mindegyik tudományos

A koronavírus miatt feltűnőbbé váltak a tudományos publikálás zökkenői, de szépen működik a tudomány önellenőrzése is.

Hajmeresztő kamu kerül néha a tudományos lapokba, sőt nem is mindegyik tudományos

Az 5G-s mobilsugárzás hullámait a bőrsejtek antennaként továbbítják más sejtekbe, elsősorban ezért termelődnek koronavírusok a sejtekben. Na ugye! – gondolhatták néhány hete a tudományos publikációt olvasva az összeesküvés-elméletek hívei, tovább is adták a teóriát, és a sosem felejtő interneten azóta is ezzel riogathatja magát bárki.

A komoly című Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents napokon belül visszavonta a publikációt. Egy általunk megkérdezett virológus már ez előtt biológiai szempontból „totális baromságnak” minősítette a cikk feltételezését. Külföldi tudományos blogokon többen ízekre is szedték szedték a publikációt – ezúttal nem részleteznénk a cikk önellentmondásait és képtelenségeit, továbbá a szerzők korábbi gyanús írásait. Mindenesetre a gyors reagálások is mutatják, hogy nő a blogok szerepe a tudomány önellenőrzésében.

A visszavont tanulmány
Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents

A furcsa cikk így csak pár napig élhetett a nyomtatott kiadásban kéthavonta megjelenő lap online változatában. Azt nem kell mindenkinek tudnia, amiről Schubert András, az egyebek mellett a publikációk hatásával is foglalkozó tudománymetria szakértője azt mondja: „A JBRHA régóta létező és formálisan legitim (a főbb referáló rendszerekben megtalálható) folyóirat, de a jelenlegi státusza több mint bizonytalan.” És hozzáteszi: „Sajnos egyre gyakrabban fordul elő ilyesmi, még ennél megbízhatóbb folyóiratokban is. Ijesztő mértékben növekszik az olyan cikkek száma, amelyeket vissza kell vonni, mert reprodukálhatatlan vagy plagizált vagy koholt eredményeket tartalmaznak. Ez nem tesz jót a tudomány presztízsének.”

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast legújabb adásában, ahol arról is beszélget Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással, hogy milyen gondolatok futnak át az agyán egy esés után, mekkora nyomást jelentett számára a 2021-es berobbanása, és milyen hatással vannak rá a kommentek.