Mi lesz ebből az orosz oltásból? És hogy állnak az amerikaiak, meg a többiek?
A koronavírus elleni vakcina fejlesztése problémamentesen halad, de a világ gyanakodva figyeli, hogy az oroszok mintha elkapkodnák a dolgot.
Oltás nélkül is fel lehet venni a harcot a koronavírussal. Sőt nemcsak lehet, hanem kell is, hiszen a vakcina továbbra is várat magára – még akkor is, ha Putyin orosz elnök birodalmában kihirdették, hogy ők már megalkották (lásd erről szóló írásunkat a cikk végén). A malária megfékezésére hivatkozva hűti le a vakcinaváró reményeket például Sir Richard Feachem professzor, egy Amerikában kutató brit közegészségügyi szakértő.
Évtizedeket és dollármilliárdokat felemésztő kutatások ellenére csak egyfajta, ráadásul gyenge és korlátozott ideig ható oltás létezik a (nem vírus okozta) malária ellen – fejtegette nemrég a londoni Financial Times hasábjain. Mégis hatalmas eredményeket értek el új gyógyszerekkel vagy akár olyan, egyszerű eszközök révén, mint a rovarirtóval átitatott szúnyogháló. Sir Richard másik példája az AIDS, amelynek okozója, a HIV annyira változékony vírus, hogy minden oltás hatása alól kibújik. Gyógyszerekkel azonban jelentős mértékben gyógyítható a baj, és korlátozható a fertőzés.