Ünneprontó vírus: Európában az idei karácsony nem lesz olyan, mint amilyet megszoktunk
Európa-szerte szigorodnak a koronavírus-járvány második rohama miatt bevezetett korlátozások, ám az első, tavaszi hullámmal ellentétben most valamennyi országban ügyelnek arra, hogy az óvintézkedések a lehető legkisebb mértékben érintsék a gazdaságot.
„Janez Jansa miniszterelnök vasárnap este szokatlanul nyugodt hangú beszédet mondott a televízióban a szlovéniai koronavírus-járványról, majd két órával később egy Twitter-üzenetben bejelentette, hogy elrendelte a különleges járványhelyzet bevezetését, ami lehetővé teszi a kormány számára a korlátozások szigorítását.
Teljesen össze vagyunk zavarodva, nem tudjuk, ez mit jelent: az iskolák és a boltok bezárását?”
– mondta a HVG-nek hétfőn a Ljubljanában élő Maja. Szerinte már a hétvége előtt világossá vált, hogy nagy bajban van a kétmilliós ország, amely már a tavaszi hullámot is megszenvedte. Miután a hét elején 24 óra alatt több mint ötszázzal nőtt a vírushordozók száma, a legnagyobb ljubljanai kórház, az UKC igazgatója közölte, a következő napok olyanok lesznek, amilyet a most élő nemzedékek még sohasem tapasztaltak.
Szlovénia, amely a nyáron megnyitotta határait a külföldi turisták előtt, már október elején megkezdte a korlátozások visszaállítását. Elrendelték egyebek mellett az éttermek és bárok bezárását, megszigorították a maszkviselési előírásokat, a diákok többsége pedig már távoktatásban vesz részt.
A szomszédos, ugyancsak jelentős részben idegenforgalomból élő Horvátország is hasonló pályát járt be, nyár végére ott is jelentősen megugrott a fertőzöttek száma, ezt követően pedig megjelentek a korlátozó intézkedések. „A helyzetet súlyosbítja, hogy sokan inkább a vírustagadóknak hisznek, és nem hajlandók betartani a szabályokat. A kormány pedig csak javasolgat és nem kezd el büntetni” – mondta a HVG-nek Ana-Bella Leikauff zágrábi újságíró, aki szerint a horvátok jó része úgy gondolkodik, miért tartsa be a szabályokat, ha a politikusok sem teszik.
A Covid-19 megmutatta, mekkora is az orvoshiány mifelénk
A szakemberek exodusa az egész térségben fenyegeti az egészségügyi ellátást, és ezen a magyarországi orvosbérek emelésének módja sem fog segíteni - erre a következtetésre jutott a Financial Times cikke.
Magyarország szomszédai közül Ukrajnában van a legtöbb fertőzött; a 40 milliós országban már több mint 300 ezret regisztráltak, és hatezer közelében van a halálos áldozatok száma. Bár már számos korlátozást bevezettek – a vendéglátóhelyek csak a teraszaikat működtethetik, ötven főben maximálták a nyilvános eseményen részt vevők számát és szinte mindenhol kötelező a maszkhasználat –, jelenleg is ötezer körül van a naponta nyilvántartásba vett új vírushordozók száma. „A Covid–19-ben szenvedőket kezelő kórházak kezdenek kifogyni a helyekből, már vannak olyan klinikák, ahol nem tudnak újabb pácienseket fogadni” – közölte a napokban Makszim Sztyepanov egészségügyi miniszter.