Népirtás-e, hogy Kínában kényszersterilizálják, lágerekbe zárják az ujgurokat?

4 perc

2021.03.09. 13:00

Hét évtizedes tudományos és politikai viták után sem mindig egyértelmű, mit lehet genocídiumnak nevezni.

A Trump-adminisztráció sokadik időzített bombája volt, hogy utolsó hivatali munkanapján Mike Pompeo, a leköszönő külügyminiszter „lenépirtózta” Kínát mindazért, amit az ujgur kisebbséggel művel az utóbbi években. A két szuperhatalom amúgy is feszült viszonyát tovább ronthatja ez a különösen kemény vád, annál is inkább, mivel Joe Biden új elnök munkatársai sem siettek visszavonni. A bejelentés diplomáciai és gazdasági következményein túl az is borzolja a kedélyeket, hogy többek szerint olyasmit neveztek népirtásnak, amire nem illik a fogalom.

Az ujgurok 12-20 millióan lehetnek. Muszlim vallásukkal és szokásaikkal mások, mint az 1,4 milliárdos Kína lakosainak nagy többsége. A londoni The Economist hetilap szerint szörnyűséges, amit a kommunista kínai állam képviselői tesznek velük, ám mégsem mészárolják le őket módszeresen. Márpedig az Egyesült Államok külügyminisztériuma mindeddig csak olyan eseteket nevezett népirtásnak, amikor egy népcsoport ellen tömeggyilkosságok zajlottak.

Átnevelő táborként azonosított létesítmény az ujgurok lakta tartományban /// Kényszerített asszimiláció
GREG BAKER / AFP

A genocídium fogalmát 1943-ban a görög genosz (család, törzs, faj) és a latin caedo (levág, megöl) szavak összetételéből alkotta meg Raphael Lemkin, egy lengyel zsidó jogász, aki a világháború kezdetén emigrált az Egyesült Államokba.