Mit tehet az átlagember, hogy túl könnyen azért ne hallgathassák le a telefonját?

Titkosszolgálati megfigyelés ellen alig van védekezés, de válóperes vagy üzleti ügyekben vannak hasznos tippek. Az okostelefontól emiatt nem kell megszabadulni, de akad olyan készülék, amelyet érdemes eldobni.

Mit tehet az átlagember, hogy túl könnyen azért ne hallgathassák le a telefonját?

Pegasus-ügy

Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.

Ha az okostelefonokat kifigyelik, vegyük elő a butatelefonokat! Az idehaza is nagy hullámokat verő Pegasus-féle megfigyelési botrány nyomán többeknek eszébe jutottak a fiókban heverő Nokia 3310-esek vagy a szupermarketpénztáraknál kapható pár ezer forintos készülékek: hátha azokat nem lehet úgy meghackelni, mint az okostelefonokat.

  • Az általunk megkérdezett szakértők nem tartják légből kapottnak az ötletet, de nem is kecsegtetnek túl sok reménnyel.

Aki hatósági megfigyeléstől tart, annak érdemes tudnia, hogy a rendőrségnek és a titkosszolgálatoknak idehaza is törvényes szabad bejárásuk van a telefonszolgáltatók központjaiba. Ilyen módon nemcsak a beszélgetések vagy sms-ek, illetve az adatforgalom figyelhetők meg, hanem nyomon követhető a mobiltelefon mozgása is, a cellainformációk felhasználásával. Mindez független a telefon típusától. A Pegasus-ügy kapcsán pedig mások mellett mi is megírtuk, hogy Magyarországon a lehallgatás jogi határai igen tágak, a független ellenőrzés lehetőségei igen szűkek.

Miért van akkor mégis szükség az olyan kémprogramokra, amelyek magát a telefont veszik célba? Ennek több oka is lehet. Az egyik a végpontok közötti titkosítás, ami azt jelenti, hogy az egyik telefonból a beszélgetés vagy az üzenetváltás titkosítva megy ki, a másikba titkosítva érkezik. Útközben tehát megfejthetetlen. Ezt csinálják olyan ingyenes szolgáltatók is, mint például a Telegram vagy a Signal. Ezek nem nyújtanak titkosszolgálati szintű rejtjelezést, de hétköznapibb esetekben a kockázattal arányos védelmet adnak – mondja Keleti Arthur, az informatikai biztonság napja alapítója.

Pegasus-ügy: Az egyik elment nyaralni, a másik megfúrta, de ki jár a végére?

Lázasan keresi az ellenzék, mikor mehetett át titokban a nemzetbiztonsági bizottságon a topkategóriás izraeli kémszoftver, a Pegasus megvételének jóváhagyása. Ezt a munkát a Fidesz sem akadályozhatja, azonban könnyűszerrel bojkottálhatja a testület munkáját hónapokon át. Majtényi László volt adatvédelmi biztos szerint tényfeltáró újságírók lehallgatása törvénybe ütközik, az érintettek bátran perelhetnek.

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.