Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Ha az okostelefonokat kifigyelik, vegyük elő a butatelefonokat! Az idehaza is nagy hullámokat verő Pegasus-féle megfigyelési botrány nyomán többeknek eszébe jutottak a fiókban heverő Nokia 3310-esek vagy a szupermarketpénztáraknál kapható pár ezer forintos készülékek: hátha azokat nem lehet úgy meghackelni, mint az okostelefonokat.
- Az általunk megkérdezett szakértők nem tartják légből kapottnak az ötletet, de nem is kecsegtetnek túl sok reménnyel.
Aki hatósági megfigyeléstől tart, annak érdemes tudnia, hogy a rendőrségnek és a titkosszolgálatoknak idehaza is törvényes szabad bejárásuk van a telefonszolgáltatók központjaiba. Ilyen módon nemcsak a beszélgetések vagy sms-ek, illetve az adatforgalom figyelhetők meg, hanem nyomon követhető a mobiltelefon mozgása is, a cellainformációk felhasználásával. Mindez független a telefon típusától. A Pegasus-ügy kapcsán pedig mások mellett mi is megírtuk, hogy Magyarországon a lehallgatás jogi határai igen tágak, a független ellenőrzés lehetőségei igen szűkek.
Miért van akkor mégis szükség az olyan kémprogramokra, amelyek magát a telefont veszik célba? Ennek több oka is lehet. Az egyik a végpontok közötti titkosítás, ami azt jelenti, hogy az egyik telefonból a beszélgetés vagy az üzenetváltás titkosítva megy ki, a másikba titkosítva érkezik. Útközben tehát megfejthetetlen. Ezt csinálják olyan ingyenes szolgáltatók is, mint például a Telegram vagy a Signal. Ezek nem nyújtanak titkosszolgálati szintű rejtjelezést, de hétköznapibb esetekben a kockázattal arányos védelmet adnak – mondja Keleti Arthur, az informatikai biztonság napja alapítója.
Pegasus-ügy: Az egyik elment nyaralni, a másik megfúrta, de ki jár a végére?
Lázasan keresi az ellenzék, mikor mehetett át titokban a nemzetbiztonsági bizottságon a topkategóriás izraeli kémszoftver, a Pegasus megvételének jóváhagyása. Ezt a munkát a Fidesz sem akadályozhatja, azonban könnyűszerrel bojkottálhatja a testület munkáját hónapokon át. Majtényi László volt adatvédelmi biztos szerint tényfeltáró újságírók lehallgatása törvénybe ütközik, az érintettek bátran perelhetnek.