Ungváry Krisztián: Orbán Viktor nem mehet nyugdíjba
Történelmileg nem törvényszerű, hogy időről-időre visszatér itthon az egyszemélyi vezetés, az pedig nóvum a magyar politikatörténetben, hogy Orbán Viktor nem vehető ki a nevével fémjelzett rendszerből - mondta a hvg360-nak Ungváry Krisztián történész. A kormány szempontjából logikus lenne Rogán Antal kezébe adni az összes titkosszolgálatot, a magyar demokrácia szempontjából viszont katasztrófa. Interjú.
hvg360: Mit mutat a magyar társadalomról, hogy negyedszer is kétharmadot szerzett Orbán Viktor, ráadásul minden eddiginél több, hárommilliót is meghaladó szavazatot kapott a Fidesz?
Ungváry Krisztián: A kérdés azt feltételezné, hogy itt mindenki teljesen szabad akaratából, minden információ birtokában hozott döntést, holott az emberek nagy része egyrészt kiszolgáltatott, nem annyira művelt és nem a politikával kel vagy fekszik. Éppen ezért ódzkodnék attól, hogy a társadalomról ítéletet fogalmazzak meg emiatt.
Egy normális országban fékeknek és ellensúlyoknak kellene működniük, hogy az emberek kiszolgáltatottságát ne lehessen végtelenül kihasználni.
Bár Amerikában és Franciaországban nem a szélsőséges erők jutottak hatalomra, de ez nem sokon múlt és Nagy Britanniában a Brexitnél sikerrel járt a néphülyítés. Miért ne járna sikerrel Magyarországon is?
Az újabb kétharmad okát tehát alapvetően nem a társadalom beidegződéseiben, hanem a NER által működtetett politikai rezsimben keresném. Sokan írtak már arról, hogy Kádár népe vagyunk, illetve hogy nincs meg a kellő mélységű polgári függetlenségi öntudat, de ez szerintem téves következtetés.
hvg360: Miért gondolja annak?
U. K.: Egyrészt azért, mert a választók harmada elképesztő ellenszélben szavazott az ellenzékre, jelentős részük szembe menve a saját rövid távú anyagi érdekeivel inkább politikai elvek mentén választott. Ez szerintem egy nagyon szép dolog, hiszen az ellenzéki szavazókon belül felülreprezentáltak a városi, jobb anyagi státuszú emberek, akiknek anyagilag a Fidesz-kormányzat tulajdonképpen csak jót hozott.
Másrészt ezeknél kultúrpesszimista, Kádár népe magyarázatoknál vissza kell kérdeznem, hogy akkor mi történt Amerikában, ahol nagyon kevésen múlt Trump újrázása? Ott nem lehet Kádár népét emlegetni.
Sajnos tudomásul kell venni, hogy mára egyik országban sincsenek meg a fékek és ellensúlyok ahhoz, hogy ne a leggátlástalanabb politikai demagógia legyen a befutó. Mindenütt rezeg a léc. Nálunk már rég illiberális rendszer van, de nagy esélyt látok arra, hogy ez másutt is kialakuljon.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy amikor az egyik félnek ennyivel több lehetősége van a hatalom eszközeivel operálni, mint ma a Fidesznek, akkor az lett volna a furcsa, ha nem választják meg.
Szociológiai oldalról közelítve szerintem azt, hogy ki hogyan szavaz, leginkább a társadalmi viszonyok determinálják.
hvg360: Vannak, akik szerint a mostani választás után beláthatatlan távolságba került a NER vége. Ön szerint is?