Guardian-kommentár: Rémisztő, hogy a konzervatívok magyar mintára alakítanák át az USA-t
Az amerikai jobboldal számára ihletet és nem figyelmeztetést jelent, hogy az orbáni Magyarországon nem korlátozza a hatalmat független sajtó, demokratikus intézményrendszer, illetve faji sokszínűség – írja a brit lapban Andrew Gawthorpe, aki az Egyesült Államok történelmét oktatja a Leideni Egyetemen.
A Guardianben megjelent publicisztika kiemeli: a Konzervatív Politika Akció Konferencia (CPAC) már jó ideje az a biztonságos hely, ahol ezek a körök elmondhatják, amit tényleg gondolnak. A szervezet Budapesten tartotta első európai tanácskozását: egy tekintélyuralmi rendszerben, amelynek vezetője lebontotta a demokráciát és Putyin szoros szövetségese, ám a jelek szerint ez egyetlen érintettet sem izgatott. Márpedig pont ez a lényeg.
Hogy a jobboldal szerepmodellt lát Orbán rezsimjében az rejtélyesnek tűnik az első nekifutásra. Hiszen a konzervatívok nem arról híresek, hogy tanácsot fogadnának el az európaiaktól, hogy miként vezessék országukat. Ám tisztul a kép, ha tudjuk, hogy a kormányfő évek óta azt valósítja meg, amit a tengerentúli jobboldal az álmaiban dédelget. Követni szeretné a magyar vezetőt az úton, sőt mind inkább követi is.
A fő vonzerő az, hogy a CPAC szervezői szerint a politikus harcos, aki a jobboldali ellenállás egyik motorjává tette országát a „woke” forradalommal szemben. Bizonyos értelemben Orbán hasonlít Trumpra, csak éppen a jobboldal úgy látja: a volt elnökkel szemben tényleg fenn akarja tartani a konzervatív kulturális értékeket és keményen kézben tartja Magyarországot – a baloldalt meghatározatlan időre kinyomta a hatalomból.
A nagy rokonszenv egyik rettenetes tanulsága, hogy a konzervatívok készek volnának felszámolni az amerikai demokráciát a kulturális és faji uralomért cserében. Nagyra értékelik, hogy Orbán lecsapott a meleg jogokra és nem enged be muzulmán menekülteket. A jelek szerint szemükben a sajátos „keresztény”, ám valójában nacionalista és bigott értékegyüttes megőrzése felülírja a jogállamnak okozott károkat.
A helyzet csak még baljósabb, ha figyelembe vesszük, hogy Amerika kontinensnyi méretű, ahol óriási a kulturális és faji sokszínűség. Ha egy ekkora országra konzervatív monokultúrát kényszerítenek rá, az csakis erővel lehetséges. Több államban már van is rá példa. Elég, ha azt nézzük, hogy DeSantis floridai kormányfő megbüntette a Disneyt a melegekről vallott álláspontért. Úgy is mondhatjuk: a szabad beszéd kirepült az ablakon, az ajtón viszont kemény kézzel kopogtat az állam.
A szándék legjobban talán ott figyelhető meg, hogy a jobboldal által uralt Legfelsőbb Bíróság hírek szerint el akarja törölni az abortusz jogát, azaz rákényszerítené saját erkölcsi nézeteit a nők testére. Ez azonban mérföldkő, hiszen mutatja: miként lehet felhasználni az állam erejét az elfajult kultúra megfegyelmezésére. Biztos, hogy más területen is lesznek megszorítások. Nem lesz könnyű a liberálisok részéről, hogy kivédjék.
Nem túlzás kijelenteni, hogy az orbánizmus, tehát a demokrácia elutasítása és a hajlandóság, hogy kikényszerítsenek egy szűk kulturális és vallási programot, szóval hogy az orbánizmus az a veszély, ami az amerikai jobboldal részéről fenyeget. Sőt, a kilátások csak még rosszabbak, ha az emberek nem akarják elfogadni ezeket az értékeket, mert a konzervatív tábor kísértést fog érezni, hogy még tovább haladjon az antidemokratikus ösvényen. Pont ezen az úton jutott el Budapestre. És most félő, hogy magával hozza a várost az USA-ba – mutat rá a Guardian vendégszerzőjének elemzése.