Alaposan ráfizethet a Boeing Nancy Pelosi tajvani útjára
25 éve ez volt a legmagasabb rangú amerikai látogatás Tajvanon, amelyet Kína saját területének tekint. A Boeing, amely gépei egynegyedét a hatalmas kínai piacon adja el, háttérbe szorulhat vetélytársai mögött, ha a látogatáson feldühödött pekingi vezetés ellene dönt.
Az európai Airbus mögött már így is elmaradt az amerikai óriás az elmúlt években – írja a Reuters. Ráadásul egyes Boeing gépek megbízhatóságát a kínaiak még mindig nem ítélik megfelelőnek: a 737 MAX már fél éve megkapta a felszállási engedélyt az Egyesült Államokban, de Pekingben azóta sem. A Boeing amerikai központjában is elismerik, hogy ez összefügg azzal, hogy a két világhatalom diplomáciai és gazdasági kapcsolatai a mélypontra jutottak.
A Boeing részvények árfolyama emiatt 3,4%-kal csökkent a New Yorki tőzsdén.
Pelosi a Boeing mellett lobbizott Tajvanon?
Miközben az USA képviselőházi elnökének tajvani látogatását mindenki Washington és Peking diplomáciai kapcsolatai szemszögéből vizsgálta, a Reuters arra hívta fel a figyelmet: Nancy Pelosi útja egyben a Boeing esélyeit is javíthatja, hogy több milliárd dolláros szerződést szerezzen Tajvanon. A tajvani központú China Airlines nemrég jelezte, hogy fel kívánja újítani légi flottáját. Ez jelenleg 22 Airbus A330-as gépből áll. Az európai Airbus természetesen számít a tajvani piacra is, de a Boeing 737-es számára sokkal fontosabb lenne ez az üzlet, hiszen ezeket a gépeket Peking egyelőre nem fogadja el. Az Airbus a kisebb A 220-as gépet akarja elfogadtatni Pekinggel.
Az európai cég jelenleg jobban áll a hatalmas kínai piacon is: nemrég nyert el ott egy nagy megrendelést. A kínaiak igyekeznek leválasztani az Európai Uniót az USA-ról, ezért előnyben részesítik az onnan érkező repülőgépeket.
A tajvani üzlettel vigyázni kell mind az Airbusnak, mind a Boeingnek, nehogy emiatt hátrányba kerüljenek a hatalmas kínai piacon, amely ráadásul dinamikusan növekszik.
A New York Times egyenesen arról ír, hogy a Boeing „az USA–Kína kapcsolatok túszává változott”. Richard Nixon amerikai elnök ötven évvel ezelőtt egy Boeing 707-esen érkezett Pekingbe, hogy ott lepaktáljon az addig Amerika-ellenes húrokat pengető kommunista veterán Mao Ce-tung elnökkel.
Nemcsak a nemzetközi politika, hanem a Covid-járvány is fenyegeti a nagy légi üzleteket Kínában – nyilatkozták a szakértők a Reutersnek. Arra mutattak rá, hogy a zéró tolerancia pekingi politikája a Covid-járvánnyal szemben erőteljesen korlátozza a légiforgalmat is belföldön. Külföldre pedig a kínaiak egyelőre nem utazhatnak, erre csakis különleges állami engedéllyel van lehetőség Kínában.