Esztergom csak törvénymódosítással kaphatta meg a múltjához méltó elismerést
Történelmi adósságot törlesztett a parlament Esztergom megyei jogú rangjának helyreállításával. A város ugyanakkor a Fidesz életében is kiemelt szerepet játszik.
Vasárnap kiderült, hogy egy héttel korábban miért nem Erdő Péter bíboros, hanem egyik helyettese, Mohos Gábor segédpüspök mutatta be az esztergomi bazilika alapkőletételének 200. évfordulóján tartott, a közmédia által is közvetített ünnepi istentiszteletet. A bíboros alighanem már a soron következő jeles eseményre készült: május 1-jén ő volt a főcelebránsa annak az ünnepi misének, amelyen tiszteletét tette Orbán Viktor miniszterelnök, aki beszédet is mondott. Az apropó ezúttal nem egy történelmi esemény volt, illetve annyiban mégis, hogy egyik utolsó döntésével a leköszönő parlament visszahelyezte Esztergomot régi jogaiba, azaz a megyei jogú városok sorába emelte.
Bár erre a címre a korábbi szabályok alapján csak azok a városok voltak jogosultak, amelyek lakosságszáma legalább 50 ezer fő – a 2010-ben még 30 ezer lakosú Esztergom lélekszáma pedig időközben kétezer fővel még csökkent is –, a parlament megteremtette annak a lehetőségét, hogy az egykori szabad királyi város „a törvény erejénél fogva” elnyerje a megkülönböztető címet. A döntés azt az igazságtalanágot kívánta orvosolni, hogy az 1950-es években a kommunisták lefokozták a „reakciós” várost, és Komárom-Esztergom megye székhelye Tatabánya lett. Csupán az a meglepő, hogy ezzel a politikai rehabilitációval mostanáig vártak.