Amerikai ügyvivő: Oroszország, Kína, demokrácia – ezekben az ügyekben léphetnénk előre
Ukrajna ugyanúgy a szabadságért és a demokráciáért harcol, mint 1956-ban Magyarország, és ebben élvezi a Nyugat támogatását – fejtette ki a HVG-nek adott interjúban Marc Dillard, az amerikai nagykövetség ügyvivője.
HVG: Legutóbb, amikor beszéltünk, a Fudan Egyetem befogadásának kockázatára és a kínai hitelből épített Budapest–Belgrád vasútvonal szerződéseivel kapcsolatban a transzparencia hiányára hívta fel a figyelmet. Azóta a Fudan ügye miniszteri portfólióba került, és továbbra is titkosak a kontraktusok. Mintha semmi nem történt volna az eltelt egy évben.
Marc Dillard: Ezzel nem értek egyet, drámai változást hozott Oroszország brutális és kiprovokálatlan inváziója Ukrajna ellen. Ez olyan kihívás a geopolitikai rend ellen, amilyet a második világháború óta nem láttunk. Február 24-e előtt az USA a szövetségeseivel – beleértve Magyarországot – diplomáciai megoldáson dolgozott, hogy megakadályozza az orosz inváziót. De
Moszkva követelései között szerepelt, hogy a NATO helyzetét állítsák vissza az 1997-es állapotra, ami azt jelentené, hogy Magyarország nem tag, és így nem vonatkozik rá az ötös cikkely védelme.
Joe Biden elnök és a nemzetbiztonsági csapata rengeteg információt hozott nyilvánosságra Oroszország cselekedeteiről és szándékairól, amik helyeseknek bizonyultak, noha korábban sok európai kommentátor nem értett egyet velük.
Amerikai hírszerzők szerint az orosz hadsereg megkapta a parancsot Ukrajna lerohanására
Az Egyesült Államok hírszerzése szerint a parancsnokok már azt tervezik, miként manőverezzenek a támadás során.
HVG: A szkepticizmus hátterében nem lehetett az, hogy az Irak elleni háború 2003-as megindítása előtt közölt amerikai hírszerzési információk egy része nem bizonyult helytállónak?
M. D.: A szövetségeseink információval ellátása az orosz szándékokat illetően kivételes teljesítmény volt az amerikai kormány részéről. Nagyon fontos, hogy mindenki megértse, mekkora fenyegetést jelentett akkor, és jelent most is Vlagyimir Putyin döntése, hogy megtámadja Ukrajnát, és kiváltja azt a humanitárius katasztrófát, amit látunk. Az információ megosztása hozzájárult ahhoz, hogy egységet kovácsoljunk a szövetségeseinkkel.