Félelem és reszketés az USA-ban: mi lesz, ha a mobiljuk árulja el az abortuszon átesett nőket?

5 perc

2022.07.10. 06:15

Amerikában került már nő börtönbe a telefonja miatt egy vetélés után. A legfelső bíróság abortuszdöntése után most sokan tartanak attól, hogy a rendőrök lecsapnak a digitális nyomokra.

A Pegasus-botrány okozta sokk óta aligha volt példa arra, hogy az embereket ennyire izgassa, hogyan figyeli őket az okostelefonjuk, mennyire árulják el őket a guglizásaik vagy az sms-eik. Mióta az USA főbírái két hete alaposan megszigorították az abortuszt, tele van az ottani sajtó és közösségi háló az aggodalmakkal és tanácsokkal. Érdemes-e törölni a telefonokról a menstruációs alkalmazásokat? Hogyan kell vigyázni a mobilok helymeghatározásával? Szükség lesz-e második, titkos telefonra az üzenetváltásokhoz?

Lehallgat-e minket a Facebook? A válasz kellemetlenebb, mint gondolná

Magánbeszélgetések figyelése nélkül is többet tud az emberekről a Facebook, mint amennyit ildomos lenne.

Újabb variációk ezek a régi kérdésre: lehallgatja-e az embereket az okostelefonjuk? Mindenesetre a probléma megértéséhez akár próbát is lehet tenni. Androidos mobilon például a Google térképalkalmazásában a mentett helyeket megnyitva megtalálható az „idővonal felfedezése” parancs, arra koppintva pedig meglepően pontos – vagy ami szintén aggályos: időnként kissé melléfogó – helyadatok jelennek meg az utóbbi időkben felkeresett üzletekről, éttermekről, intézményekről. Érthető az aggodalom: ha az USA azon államaiban, ahol már most büntetendő vagy hamarosan azzá válik a terhességmegszakítás, a rendőrök könnyen hozzáférhetnek ehhez, akkor láthatják, ha valaki egy abortusszal is foglalkozó klinikát keresett fel. A Google hamar reagált: a múlt héten közölte, hogy ha valaki olyan „érzékeny helyekre” látogat, mint a termékenységi központok – vagy például szenvedélybetegség kezelésére szolgáló intézmények –, akkor „hamarosan törölni fogják” a helymeghatározó adatokat.

Amikor bekapcsolja telefonján a GPS-t, jusson eszébe: adatai máshoz is eljuthatnak

Ellenőrizetlenül folyik a kereskedelem az okostelefonok helyadataival. Az információkkal olyan alkalmazások is kereskedhetnek, melyekről a legtöbb felhasználó nem is sejti, hogy monitorozzák mozgását. Az USA-ban a katonai terrorelhárítók is bevásároltak.

Egészen másképp viselkedik a Facebook és az Instagram anyavállalata, a Meta.