Az oroszok és az ukránok is előretörésről beszélnek, de lövészárkokban rostokolnak
Kifulladni látszik a délen indított ukrán ellenoffenzíva, míg keleten az oroszok nem haladnak a Donyec-medence „felszabadításával”. Mindkét hadsereg komoly emberhiánnyal küzd, de semmi jele annak, hogy Kijev vagy Moszkva kész lenne a tűzszünetre.
A dél-ukrajnai Herszon közelében indított offenzíva célja nem jelentős területek visszafoglalása, hanem az orosz erők tartós meggyengítése – jelentette be a hét végén az ukrán vezérkar. A rövid közlemény sokatmondó, hiszen néhány nappal korábban az ukrán katonai és politikai vezetők még arról beszéltek, megkezdték a február 24-én indult orosz offenzíva során elvesztett területek visszafoglalását. Sőt Volodimir Zelenszkij ukrán államfő azt is kilátásba helyezte, hogy Kijev visszaszerzi az ellenőrzést az Oroszország által 2014-ben annektált Krím fölött is.
Zelenszkij: Az ukránok három települést visszafoglaltak az oroszoktól
Az oroszok szeretnék mihamarabb lebonyolítani a két szakadár terület csatlakozásáról döntő „népszavazásokat", miközben Zelenszkij a déli területeken és a Donbaszon is katonai sikerekről számolt be.
A tervmódosítás logikus lépés volt, a jelenlegi körülmények között ugyanis Ukrajnának nincs elég ereje a dél-ukrajnai Herszon megye területének teljes felszabadítására. Kijev ugyanis már hetek óta arról beszélt, hogy hamarosan megindul a várva várt offenzíva, így az eddig néhány település elfoglalását hozó támadás nem lepte meg az oroszokat, akik a kelet-ukrajnai Donyec-medencéből jelentős erőket csoportosítottak át délre. Ami azzal a következménnyel járt, hogy
az ukránoknak nincs meg az a háromszoros ember- és technikai fölényük, amely alapján biztosra vehető lenne a hadmozdulatok sikere.
Több elemző egyébként úgy véli, az offenzíva beharangozásával és a dél-ukrajnai orosz állások szakadatlan lövésével az volt az ukrán hadvezetés célja, hogy csökkentse a Donyec-medencében állomásozó ukrán elit erőkre nehezedő nyomást.