A diákoknak felbecsülhetetlen Erasmus-ösztöndíjakról folyó vita igazi tétje nem a pénz

6 perc

2023.01.20. 11:35

Az egyetemi kutatásokat támogató Horizont Európa programoktól eltérően az Erasmus+ támogatásainak átvállalását megengedheti magának a kormány, de kérdés, hogy az ösztöndíjakat az eddig megszokottak szerint kamatoztathatnák-e a diákok.

Hamarabb csatlakozhattak a magyar diákok Európához, mint az ország. Az integráció korai gesztusaként nyílt meg a féléves Erasmus-ösztöndíjak lehetősége a felsőoktatási hallgatók előtt 1998-ban, hat évvel az uniós csatlakozás előtt. Ha az Orbán-kormánynak nem sikerül megállapodnia az európai intézményekkel a jogállamisági eljárás lezárásáról és a helyreállítási alap kifizetéséről, akkor a magyar diákok jó részére rázárul az ajtó, ami legrosszabb esetben az uniós tagság eljátszásának első kézzelfogható jele lehet.

A mostani vita csak korlátozott mértékben szól a pénzről. A közérdekű alapítványi egyetemekre jutó forrás az Erasmus+ költségein belül sem jelentős – évi 5 milliárd forintra tehető – összeg, nemhogy a hétéves uniós költségvetéshez viszonyítva (a tudományos kutatást támogató, szintén felfüggesztett EU-s program, a Horizont esetében viszont százmilliárdokról van szó). A diákok számára azonban felbecsülhetetlen értéke van a fél- vagy újabban akár egyéves, külföldi egyetemen eltöltött időnek mind szakmailag, mind a nyelvtudás szempontjából. És persze egy másfajta életmód megismerése miatt is.

Vannak, akiknek egyenesen kultúrsokkot okoz a tanulmányi út.